REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi nauczania języka polskiego dla obcokrajowców są zwolnione z VAT?

nauka język obcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nauczania języka polskiego jako języka obcego dla cudzoziemców, świadczone zarówno stacjonarnie, jak i online, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Usługi nauczania języka polskiego dla obcokrajowców a VAT

Wnioskodawca, jako podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest nauka języków obcych (PKD 85.59.A Nauka języków obcych), w tym np. nauka języka angielskiego, niemieckiego czy również nauka obcokrajowców języka polskiego. Usługi edukacyjne oferowane są w różnych formach, w tym w zajęciach indywidualnych oraz grupowych, realizowanych zarówno bezpośrednio, jak i za pomocą Internetu. Wszystkie lekcje są prowadzone przez osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia. Klientami są zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, w tym Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie.

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy usługi nauczania języka polskiego dla cudzoziemców kwalifikują się do zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Podatnik przedstawił argumentację, że opisane usługi nauczania cudzoziemców języka obcego (języka polskiego jako obcego dla danych odbiorców) powinny korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Wnioskodawca podkreślił, że usługi te nie wpisują się w definicje z pkt 26, 27 oraz 29 tej ustawy, gdyż nie są związane z oficjalnym systemem edukacji w Polsce ani nie są akredytowane w ramach systemu oświaty, nie są też powiązane bezpośrednio z konkretną branżą czy zawodem w celach profesjonalnych. Dodatkowo wskazał, że usługi nauczania prowadzone zdalnie za pomocą komunikatorów internetowych nie kwalifikują się jako usługi elektroniczne, ponieważ wymagają bezpośredniego udziału nauczyciela i nie są w pełni zautomatyzowane.

Zwolnienie z podatku VAT

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi nauczania języka obcego, w tym języka polskiego dla cudzoziemców, są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Organ podatkowy, dokładnie przeanalizował przedstawioną sytuację i na podstawie obowiązujących przepisów prawnych oraz definicji z ustawy o języku polskim, potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy. W interpretacji zawarto szczegółowe argumenty, które potwierdziły, że usługi nauczania języka polskiego jako obcego, zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, świadczone przez osobę zatrudnioną przez podatnika na podstawie umowy zlecenia, kwalifikują się do zwolnienia z VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS wskazała w szczególności:

REKLAMA

"Zatem, skoro świadczone przez Pana usługi nauczania cudzoziemców języka polskiego są usługami nauczania języków obcych, to tym samym spełnione zostały warunki dla zastosowania dla tych usług zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi nauczania języków, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29. Ww. zwolnienie ma zastosowanie zarówno do usług świadczonych stacjonarnie oraz za pośrednictwem komunikatora internetowego".

W uzasadnieniu swojej decyzji, organ powołał się na wskazany przepis ustawy o VAT, klasyfikując język polski jako obcy dla osób niebędących obywatelami Polski. Zwrócono uwagę na charakter usług, które są realizowane przez nauczycieli, a nie w sposób automatyczny, co wyklucza je z kategorii usług elektronicznych. Ponadto, zastosowanie znalazły indywidualne interpretacje, które były zgodne z prezentowanym przez podatnika stanowiskiem.

"W związku z tym, świadczone przez Pana ww. usługi nauczania języka obcego (polskiego jako obcego dla cudzoziemców) stacjonarnie oraz w formie zdalnej, za pośrednictwem komunikatora internetowego, prowadzone przez osobę zatrudnioną przez Pana na podstawie umowy zlecenie, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy usługi nauczania cudzoziemców języka obcego (języka polskiego jako ... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.468.2023.2.MSU - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA