REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi nauczania języka polskiego dla obcokrajowców są zwolnione z VAT?

nauka język obcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nauczania języka polskiego jako języka obcego dla cudzoziemców, świadczone zarówno stacjonarnie, jak i online, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Usługi nauczania języka polskiego dla obcokrajowców a VAT

Wnioskodawca, jako podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest nauka języków obcych (PKD 85.59.A Nauka języków obcych), w tym np. nauka języka angielskiego, niemieckiego czy również nauka obcokrajowców języka polskiego. Usługi edukacyjne oferowane są w różnych formach, w tym w zajęciach indywidualnych oraz grupowych, realizowanych zarówno bezpośrednio, jak i za pomocą Internetu. Wszystkie lekcje są prowadzone przez osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia. Klientami są zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, w tym Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie.

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy usługi nauczania języka polskiego dla cudzoziemców kwalifikują się do zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Podatnik przedstawił argumentację, że opisane usługi nauczania cudzoziemców języka obcego (języka polskiego jako obcego dla danych odbiorców) powinny korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Wnioskodawca podkreślił, że usługi te nie wpisują się w definicje z pkt 26, 27 oraz 29 tej ustawy, gdyż nie są związane z oficjalnym systemem edukacji w Polsce ani nie są akredytowane w ramach systemu oświaty, nie są też powiązane bezpośrednio z konkretną branżą czy zawodem w celach profesjonalnych. Dodatkowo wskazał, że usługi nauczania prowadzone zdalnie za pomocą komunikatorów internetowych nie kwalifikują się jako usługi elektroniczne, ponieważ wymagają bezpośredniego udziału nauczyciela i nie są w pełni zautomatyzowane.

Zwolnienie z podatku VAT

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi nauczania języka obcego, w tym języka polskiego dla cudzoziemców, są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Organ podatkowy, dokładnie przeanalizował przedstawioną sytuację i na podstawie obowiązujących przepisów prawnych oraz definicji z ustawy o języku polskim, potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy. W interpretacji zawarto szczegółowe argumenty, które potwierdziły, że usługi nauczania języka polskiego jako obcego, zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, świadczone przez osobę zatrudnioną przez podatnika na podstawie umowy zlecenia, kwalifikują się do zwolnienia z VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS wskazała w szczególności:

REKLAMA

"Zatem, skoro świadczone przez Pana usługi nauczania cudzoziemców języka polskiego są usługami nauczania języków obcych, to tym samym spełnione zostały warunki dla zastosowania dla tych usług zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi nauczania języków, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29. Ww. zwolnienie ma zastosowanie zarówno do usług świadczonych stacjonarnie oraz za pośrednictwem komunikatora internetowego".

W uzasadnieniu swojej decyzji, organ powołał się na wskazany przepis ustawy o VAT, klasyfikując język polski jako obcy dla osób niebędących obywatelami Polski. Zwrócono uwagę na charakter usług, które są realizowane przez nauczycieli, a nie w sposób automatyczny, co wyklucza je z kategorii usług elektronicznych. Ponadto, zastosowanie znalazły indywidualne interpretacje, które były zgodne z prezentowanym przez podatnika stanowiskiem.

"W związku z tym, świadczone przez Pana ww. usługi nauczania języka obcego (polskiego jako obcego dla cudzoziemców) stacjonarnie oraz w formie zdalnej, za pośrednictwem komunikatora internetowego, prowadzone przez osobę zatrudnioną przez Pana na podstawie umowy zlecenie, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy usługi nauczania cudzoziemców języka obcego (języka polskiego jako ... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.468.2023.2.MSU - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA