REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi bioenergoterapii mogą korzystać ze zwolnienia od VAT jako usługi medyczne?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że usługi świadczone przez bioenergoterapeutów nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej.

bioenergoterapeuta, który wykorzystuje metody paramedyczne

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jako bioenergoterapeuta, dokonuje diagnozy i leczenia pacjentów, wykorzystując metody paramedyczne. Posiadając odpowiednie kwalifikacje potwierdzone dyplomem oraz będąc zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy jego usługi mogą być zwolnione z VAT.

Pytanie podatnika dotyczyło kwestii, czy świadczone przez niego usługi bioenergoterapii, mające na celu wzmacnianie organizmu i ochronę przed chorobami, stanowią usługi medyczne służące profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia, a tym samym, czy mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Wnioskodawca argumentował, że jego działalność diagnozowania i leczenia pacjentów wspiera medycynę konwencjonalną, a usługi mają bezpośredni wpływ na poprawę zdrowia pacjentów. Podkreślał, że choć nie jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, jego kwalifikacje jako bioenergoterapeuty pozwalają jego usługom spełniać kryteria usług w zakresie opieki medycznej.

Brak uznania za usługi medyczne w rozumieniu ustawy o VAT

Fiskus odmówił przyznania zwolnienia od podatku VAT dla usług świadczonych przez wnioskodawcę. Argumentacja opierała się na interpretacji przepisów ustawy o VAT, zaznaczając, że zwolnienie od VAT ma charakter podmiotowo-przedmiotowy i dotyczy usług ściśle określonych w ustawie, świadczonych przez określone podmioty medyczne. Dyrektor KIS podkreślił, że usługi bioenergoterapii, nie będące świadczonymi przez osoby wykonujące zawody medyczne zdefiniowane ustawowo, nie mogą korzystać ze zwolnienia.

Organ podatkowy wskazał na brak spełnienia przesłanek podmiotowych i przedmiotowych niezbędnych do skorzystania ze zwolnienia od VAT. Zwolnienia dotyczą usług medycznych świadczonych przez lekarzy, pielęgniarki i inne ustawowo zdefiniowane zawody medyczne, a działalność wnioskodawcy nie wpisuje się w te ramy. Organ podatkowy oparł swoje stanowisko na dokładnej analizie przepisów oraz na wykładni prawa, podkreślając, że usługi bioenergoterapii nie mogą być uznane za usługi medyczne w rozumieniu ustawy o VAT.

"Przewidziany ustawą o podatku od towarów i usług warunek, zgodnie z którym świadczenie zdrowotne musi być dokonywane przez osobę, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do ich udzielania oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny, ma na celu zapewnienie, aby zwolnienie od podatku było stosowane wyłącznie do świadczeń opieki medycznej, wykonywanych przez osoby posiadające wymagane kwalifikacje zawodowe. Dlatego nie każde świadczenie opieki medycznej objęte jest zakresem zwolnienia od podatku, biorąc pod uwagę wykształcenie zawodowe osób je wykonujących. Osoby wykonujące zawody medyczne to osoby, które fachowo, stale i w celach zarobkowych zajmują się wykonywaniem zajęcia mającego związek z medycyną i które mają odpowiednie kwalifikacje. Przez kwalifikacje natomiast należy rozumieć zasób wiedzy i umiejętności wymaganych do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Analiza powyższego prowadzi zatem do wniosku, że nie spełnia Pan przesłanki podmiotowej wskazanej w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy, bowiem usług bioenergoterapeutycznych nie świadczy Pan jako określony ustawą podmiot, tj. nie świadczy Pan w ramach wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Ocena stanowiska organu podatkowego pokazuje rygorystyczne, ale uzasadnione podejście do interpretacji przepisów dotyczących zwolnień od VAT. Analiza przepisów oraz wykładnia prawa wskazują na konieczność spełnienia określonych przesłanek, zarówno podmiotowych, jak i przedmiotowych, aby usługi mogły być zwolnione od VAT. 

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA