REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymanie dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej jest zwolnione z podatku dochodowego? Czy wydatki ze środków z dotacji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że środki dofinansowania korzystają z zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a poniesione wydatki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych na podstawie art. 22 ust. 1 oraz art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli ich wartość jednostkowa nie przekracza 10 000 zł.

Podatnik otrzymał dotację 

Podatnik zadał pytanie dotyczące zwolnienia z podatku dochodowego oraz możliwości zaliczenia pewnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Pytanie dotyczyło zakupu wyposażenia oraz innych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, które zostały sfinansowane z dotacji otrzymanej na podjęcie tej działalności. Podatnik otrzymał dotację na podstawie umowy z Urzędem Pracy w celu realizacji projektu "Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy na terenie gminy...". Jednostkowa wartość poszczególnych zakupionych rzeczy: wyposażenie, licencje, subskrypcje i abonamenty na dostęp do platform z oprogramowaniem jest niższa niż 10 000 zł. Wszystkie zakupy były w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

REKLAMA

W tej sprawie zostało zadane pytanie: Czy środki z otrzymanej dotacji na podjęcie działalności gospodarczej korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie rodzą obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych oraz, czy wydatki poczynione przez Panią ze środków dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, tj.: na zakup wyposażenia, licencji do korzystania z platformy, subskrypcji i abonamentów na dostęp do platform oprogramowania do celów przeprowadzania wideokonferencji i spotkań, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów firmy w prowadzonej przez Panią podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Dyrektor KIS z korzyścią dla podatnika

REKLAMA

Według interpretacji Dyrektora KIS, środki dofinansowania otrzymane przez podatnika korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, podatnik jest zwolniony z opodatkowania tymi środkami.

Co więcej, organ stwierdził, że poniesione wydatki z dotacji na zakup wyposażenia, licencji, dostępu do platform wideokonferencji, subskrypcji i abonamentów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów firmy prowadzonej przez podatnika. Organ powołał się na art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który nie wyłącza tych wydatków z katalogu kosztów podatkowych. Ponadto, organ wskazał, że zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu jest zgodne z art. 22 ust. 1 oraz art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wartość jednostkowa tych wydatków nie przekracza 10 000 zł.

"Dlatego też otrzymane przez Panią środki na podjęcie działalności gospodarczej przeznaczone na zakup niezbędnego wyposażenia i dostęp do platform pozwalających na wykonywanie Pani pracy, stanowią przychód z działalności gospodarczej, jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód ten jest zwolniony od opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tym samym, otrzymane przez Panią środki na podjęcie działalności gospodarczej na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2022 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.), o których mowa we wniosku, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (…) 

Stąd - sfinansowanie zakupu wyposażenia i dostępu do platform niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, które nie zostały zaliczone do środków trwałych, ze środków przyznanych z urzędu pracy osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, mimo że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie został bowiem wymieniony w art. 23 ust. 1 pkt 56 tej ustawy. Dlatego też, poniesione przez Panią wydatki na zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, sfinansowane ze środków otrzymanych z dotacji z Urzędu Pracy może Pani bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zatem, wydatki poniesione na zakup wyposażenia, licencji do korzystania z platformy .., subskrypcji i abonamentów na dostęp do platform oprogramowania: …, …, …, o wartości poniżej 10 000zł, sfinansowane z przyznanej dotacji z Urzędu Pracy, może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów." - wskazał Dyrektor KIS

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał odpowiedź od organu, zgodnie z którą środki dofinansowania otrzymane na podjęcie działalności gospodarczej korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Dodatkowo, poniesione wydatki z tej dotacji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.644.2022.2.MGR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA