REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymanie dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej jest zwolnione z podatku dochodowego? Czy wydatki ze środków z dotacji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

PIT
PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że środki dofinansowania korzystają z zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a poniesione wydatki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych na podstawie art. 22 ust. 1 oraz art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli ich wartość jednostkowa nie przekracza 10 000 zł.

Podatnik otrzymał dotację 

REKLAMA

Podatnik zadał pytanie dotyczące zwolnienia z podatku dochodowego oraz możliwości zaliczenia pewnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Pytanie dotyczyło zakupu wyposażenia oraz innych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, które zostały sfinansowane z dotacji otrzymanej na podjęcie tej działalności. Podatnik otrzymał dotację na podstawie umowy z Urzędem Pracy w celu realizacji projektu "Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy na terenie gminy...". Jednostkowa wartość poszczególnych zakupionych rzeczy: wyposażenie, licencje, subskrypcje i abonamenty na dostęp do platform z oprogramowaniem jest niższa niż 10 000 zł. Wszystkie zakupy były w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

REKLAMA

W tej sprawie zostało zadane pytanie: Czy środki z otrzymanej dotacji na podjęcie działalności gospodarczej korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie rodzą obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych oraz, czy wydatki poczynione przez Panią ze środków dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, tj.: na zakup wyposażenia, licencji do korzystania z platformy, subskrypcji i abonamentów na dostęp do platform oprogramowania do celów przeprowadzania wideokonferencji i spotkań, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów firmy w prowadzonej przez Panią podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Dyrektor KIS z korzyścią dla podatnika

Według interpretacji Dyrektora KIS, środki dofinansowania otrzymane przez podatnika korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, podatnik jest zwolniony z opodatkowania tymi środkami.

REKLAMA

Co więcej, organ stwierdził, że poniesione wydatki z dotacji na zakup wyposażenia, licencji, dostępu do platform wideokonferencji, subskrypcji i abonamentów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów firmy prowadzonej przez podatnika. Organ powołał się na art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który nie wyłącza tych wydatków z katalogu kosztów podatkowych. Ponadto, organ wskazał, że zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu jest zgodne z art. 22 ust. 1 oraz art. 22d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wartość jednostkowa tych wydatków nie przekracza 10 000 zł.

"Dlatego też otrzymane przez Panią środki na podjęcie działalności gospodarczej przeznaczone na zakup niezbędnego wyposażenia i dostęp do platform pozwalających na wykonywanie Pani pracy, stanowią przychód z działalności gospodarczej, jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód ten jest zwolniony od opodatkowania.

Tym samym, otrzymane przez Panią środki na podjęcie działalności gospodarczej na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2022 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.), o których mowa we wniosku, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (…) 

Stąd - sfinansowanie zakupu wyposażenia i dostępu do platform niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, które nie zostały zaliczone do środków trwałych, ze środków przyznanych z urzędu pracy osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, mimo że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie został bowiem wymieniony w art. 23 ust. 1 pkt 56 tej ustawy. Dlatego też, poniesione przez Panią wydatki na zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, sfinansowane ze środków otrzymanych z dotacji z Urzędu Pracy może Pani bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zatem, wydatki poniesione na zakup wyposażenia, licencji do korzystania z platformy .., subskrypcji i abonamentów na dostęp do platform oprogramowania: …, …, …, o wartości poniżej 10 000zł, sfinansowane z przyznanej dotacji z Urzędu Pracy, może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów." - wskazał Dyrektor KIS

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał odpowiedź od organu, zgodnie z którą środki dofinansowania otrzymane na podjęcie działalności gospodarczej korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Dodatkowo, poniesione wydatki z tej dotacji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.644.2022.2.MGR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy koszty związane z kredytem i pożyczką podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów według ustawy o CIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że obligatoryjne koszty poniesione przez spółkę w związku z kredytem, pożyczką i kredytem refinansującym podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT, natomiast koszty nieobligatoryjne mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. 

  Czy przychód z cesji licencji na oprogramowanie komputerowe może być opodatkowany 10% ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  potwierdził, że przychód z odpłatnej cesji praw i obowiązków, wynikających z zawartych umów licencyjnych, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku ze zmianą formy opodatkowania w 2022 r. na ryczałt ewidencjonowany, uzyskany z odpłatnej cesji przychód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. wg stawki wynoszącej 10%.

  Czy przyszłe przychody ze sprzedaży domów jednorodzinnych mieszkalnych będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

  Dyrektor KIS potwierdził, że przychody ze sprzedaży domów jednorodzinnych mieszkalnych mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 5,5%. 

  Czy usługi szkoleniowe dla lekarzy dentystów mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy dentystów mogą być zwolnione z podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż wirtualnych przedmiotów w grach komputerowych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

  Dyrektor KIS potwierdził, że przychody uzyskiwane ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów, jako przychody z działalności usługowej w zakresie handlu, mogą zostać opodatkowane 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

  Czy pracownia ortodontyczna powinna być opodatkowana stawką ryczałtu 5,5%?

  Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania 5,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usługi wykonania aparatów ortodontycznych oraz modeli gipsowych.

  Czy usługi edukacyjne w zakresie sportu podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi edukacyjne w zakresie gimnastyki i taekwondo, świadczone przez Wnioskodawcę dla przedszkoli i stowarzyszeń kultury fizycznej, nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT. 

  Czy objęcie akcji za wkład pieniężny niższy od wartości rynkowej powoduje powstanie opodatkowanego przychodu?

  Dyrektor KIS potwierdził, że objęcie przez Wnioskodawcę akcji w Spółce w zamian za wkład pieniężny, odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych akcji i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych akcji, nie spowoduje po Jego stronie powstania opodatkowanego przychodu w momencie objęcia tych akcji.

  REKLAMA

  Jak rozliczyć dodatek covidowy otrzymany po zawieszeniu działalności gospodarczej?

  Dyrektor KIS potwierdził, że lekarz, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i otrzymał wypłatę dodatku covidowego w okresie zawieszenia działalności, powinien rozliczyć ten dochód rozliczony w takiej samej formie, jak rozliczał pozostałe dochody w ramach działalności gospodarczej.

  Czy usługi pośrednictwa w dostawie złota inwestycyjnego podlegają zwolnieniu VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) usługi pośrednictwa w handlu złotem inwestycyjnym, świadczone przez wnioskodawcę na rzecz spółki prowadzącej działalność kantorową, są zwolnione z opodatkowania VAT.

  REKLAMA