REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy koszt szkolenia pracownika może być zwolniony z podatku dochodowego?

szkolenie, prezentacja, pracodawca, pracownik
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) sfinansowanie kosztów szkolenia przez pracodawcę stanowi przychód ze stosunku pracy, jednakże przychód może być zwolniony z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Szkolenie pracownika a zwolnienie z PIT

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który jest pracownikiem spółki i chce odbyć szkolenie, na które uzyskał zgodę pracodawcy. Pracodawca sfinansuje koszty szkolenia, ale podatnik będzie musiał sam pokryć koszty podróży, zakwaterowania i innych wydatków związanych ze szkoleniem. Mężczyzna jest również zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Szkolenie zostało zainicjowane przez pracownika, natomiast pracodawca jest zainteresowany podniesieniem kwalifikacji zawodowych pracownika, dlatego zgodził się sfinansować szkolenie. Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy koszt sfinansowania szkolenia przez pracodawcę stanowi przychód pracownika, czy przychód powinien być uwzględniony w rocznym rozliczeniu pracownika oraz kto odpowiada za opłacenie podatku od kosztów szkolenia: pracodawca czy pracownik.

REKLAMA

Mężczyzna uważa, że koszt sfinansowania szkolenia przez pracodawcę stanowi przychód pracownika, natomiast może być zwolniony z zapłaty podatku dochodowego. 

KIS: szkolenie pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez podatnika było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że koszt poniesiony przez pracodawcę związany z sfinansowaniem kosztu szkolenia pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy dla pracownika. Jednakże, przychód może być zwolniony z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli spełnione są określone przesłanki. Organ odwołał się do przepisów ustawy o podatku dochodowym, które regulują zwolnienie od podatku dla świadczeń przyznanych pracownikowi na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Organ podatkowy stwierdził, że podniesienie kwalifikacji zawodowych pracownika jest istotnym aspektem związku ze stosunkiem pracy. KIS podkreśliła, że istniała umowa między pracownikiem a pracodawcą, która regulowała sfinansowanie kosztów szkolenia przez pracodawcę. Organ uznał to za dowód, że pracodawca wyraził zgodę na sfinansowanie szkolenia w celu poprawy kwalifikacji zawodowych pracownika. Ponadto, organ wskazał, że istnieje związek pomiędzy szkoleniem a pracą, co oznacza, że szkolenie ma na celu poprawę kwalifikacji zawodowych pracownika, co przekłada się na lepsze wykonywanie jego obowiązków zawodowych.

Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku zawarcia umowy warunkującej przyznanie pracownikowi świadczenia związanego ze sfinansowaniem kosztów szkolenia przez pracodawcę i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, istnieje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.547.2022.2.HD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA