REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na usługi zdobienia butelek są zaliczane do kosztów podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej?

butelka, zdobienie butelki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki na zdobienie butelek poza specjalną strefą ekonomiczną stanowią koszty uzyskania przychodów, natomiast przychód z ich sprzedaży jest zwolniony z podatku CIT, ponieważ usługi są nieodłączną częścią procesu produkcyjnego.

Wydatki na zdobienie butelek a koszty podatkowe 

Wnioskodawcą jest spółka, która działa w specjalnej strefie ekonomicznej oraz posiada zezwolenia na różne rodzaje działalności, w tym produkcję opakowań szklanych. Spółka planuje rozpocząć proces zdobienia butelek, które początkowo będą produkowane w Polsce, a następnie wysyłane do Niemiec, gdzie podwykonawca dokona zdobienia. Butelki pozostają własnością spółki, która jest odpowiedzialna za ich sprzedaż klientowi. Usługi mają charakter pomocniczy wobec głównego procesu produkcyjnego. Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy wydatki na usługi będą stanowiły koszty podatkowe spółki, natomiast przychody związane ze sprzedażą produktów będą zwolnione z CIT. Spółka jest zdania, że wydatki na usługi stanowią koszty uzyskania przychodów, natomiast sprzedaż produktów jest zwolniona z opodatkowania.

REKLAMA

KIS: zdobienie butelek stanowi koszt podatkowy a przychód z ich sprzedaży jest zwolniony z CIT 

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego wydatki poniesione przez spółkę na zakup usług zdobienia butelek u podwykonawcy prowadzącego działalność gospodarczą poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) będą stanowiły koszty uzyskania przychodów z tytułu działalności prowadzonej na terenie SSE. KIS zaznaczyła, że przychód związany z późniejszą sprzedażą tych wyrobów jest w całości zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. KIS uznała, że usługi zdobienia butelek są integralną częścią procesu produkcyjnego wyrobów gotowych na terenie SSE. Stanowią one etap, który jest nieodłącznie związany z produkcją butelek szklanych. Bez tych usług produkowane butelki nie byłyby gotowe do sprzedaży i nie mogłyby być uznane za wyroby gotowe. Zdobienie jest zatem częścią procesu produkcyjnego, a wydatki na te usługi są bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami z tytułu sprzedaży wyrobów.

Organ podatkowy stwierdził, że spółka jest odpowiedzialna wobec klienta za jakość i dostarczenie gotowych produktów, w tym butelek z określonym zdobieniem. Oznacza to, że klient nie zawiera osobnej umowy z podwykonawcą odnośnie usług zdobienia, natomiast spółka jest głównym dostawcą i gwarantem jakości produktów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.672.2022.1.AN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA