REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy koszty modernizacji instalacji fotowoltaicznej można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Panele fotowoltaiczne

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że koszty związane z wymianą falownika i rozbudową magazynu energii w ramach modernizacji instalacji fotowoltaicznej mogą zostać odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Modernizacja instalacji fotowoltaicznej a ulga termomodernizacyjna

Wnioskodawca pod koniec 2022 roku zakupił i zainstalował instalację fotowoltaiczną do indywidualnego użytku, wykorzystując falownik jednofazowy z niewielkim magazynem energii. Ta inwestycja pozwoliła mu na obniżenie zużycia energii elektrycznej dostarczanej przez dostawcę o około 30%. Na skutek tych oszczędności, mężczyzna postanowił zmodernizować swoją instalację, wymieniając falownik na mocniejszy i rozbudowując magazyn energii do pojemności 20-30 kWh z użyciem akumulatorów. Falownik wraz z magazynem energii oraz panelami fotowoltaicznymi stanowią jedną integralną całość instalacji. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostało rozpoczęte w roku 2022, a planowane zakończenie nastąpi w 2024 r. Kwota odliczenia nie przekroczy 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

REKLAMA

Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy koszty wymiany falownika oraz rozbudowę magazynu energii można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Podatnik argumentował, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych wymiana falownika i rozbudowa magazynu energii kwalifikują się do punktu 13, czyli osprzętu ogniwa fotowoltaicznego i w związku z tym mogą być uznane za koszty kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że koszty związane z wymianą falownika i rozbudową magazynu energii kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do konkretnych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Zaznaczył, że w katalogu wydatków podlegających odliczeniu znajdującym się w załączniku do ww. rozporządzenia w części 1 w punkcie 13 zostało wskazane ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem. Natomiast w części 2 w punkcie 13 wskazano montaż instalacji fotowoltaicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS wyjaśniła, że wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym zostaną poniesione zgodnie z art. 26h ust. 6 ustawy o PIT. Ponadto, niezależnie od wysokości poniesionych kosztów termomodernizacyjnych kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które zostaną zrealizowane z uwzględnieniem wszystkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których jest się właścicielem lub współwłaścicielem. Co więcej, limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o PIT.

Po szczegółowej analizie przepisów prawa i stanu faktycznego sprawy organ stwierdził, że wydatki związane z wymianą falownika oraz rozbudową magazynu energii, które stanowią integralną część instalacji fotowoltaicznej, kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

"W konsekwencji, skoro jak Pan wskazał, falownik wraz z magazynem energii oraz panelami fotowoltaicznymi stanowią jedną integralną całość instalacji, to ww. wydatki, które Pan poniósł i poniesie, można uznać za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem będzie mógł Pan dokonać odliczenia wydatków związanych z wymianą falownika oraz rozbudową magazynu energii i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej" - podsumował organ.

Źródło: Ulga termomodernizacyjna. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.798.2023.2.MB - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA