REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy koszty modernizacji instalacji fotowoltaicznej można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Panele fotowoltaiczne

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że koszty związane z wymianą falownika i rozbudową magazynu energii w ramach modernizacji instalacji fotowoltaicznej mogą zostać odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Modernizacja instalacji fotowoltaicznej a ulga termomodernizacyjna

Wnioskodawca pod koniec 2022 roku zakupił i zainstalował instalację fotowoltaiczną do indywidualnego użytku, wykorzystując falownik jednofazowy z niewielkim magazynem energii. Ta inwestycja pozwoliła mu na obniżenie zużycia energii elektrycznej dostarczanej przez dostawcę o około 30%. Na skutek tych oszczędności, mężczyzna postanowił zmodernizować swoją instalację, wymieniając falownik na mocniejszy i rozbudowując magazyn energii do pojemności 20-30 kWh z użyciem akumulatorów. Falownik wraz z magazynem energii oraz panelami fotowoltaicznymi stanowią jedną integralną całość instalacji. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostało rozpoczęte w roku 2022, a planowane zakończenie nastąpi w 2024 r. Kwota odliczenia nie przekroczy 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

REKLAMA

Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy koszty wymiany falownika oraz rozbudowę magazynu energii można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Podatnik argumentował, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych wymiana falownika i rozbudowa magazynu energii kwalifikują się do punktu 13, czyli osprzętu ogniwa fotowoltaicznego i w związku z tym mogą być uznane za koszty kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że koszty związane z wymianą falownika i rozbudową magazynu energii kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do konkretnych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Zaznaczył, że w katalogu wydatków podlegających odliczeniu znajdującym się w załączniku do ww. rozporządzenia w części 1 w punkcie 13 zostało wskazane ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem. Natomiast w części 2 w punkcie 13 wskazano montaż instalacji fotowoltaicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS wyjaśniła, że wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym zostaną poniesione zgodnie z art. 26h ust. 6 ustawy o PIT. Ponadto, niezależnie od wysokości poniesionych kosztów termomodernizacyjnych kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które zostaną zrealizowane z uwzględnieniem wszystkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których jest się właścicielem lub współwłaścicielem. Co więcej, limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o PIT.

Po szczegółowej analizie przepisów prawa i stanu faktycznego sprawy organ stwierdził, że wydatki związane z wymianą falownika oraz rozbudową magazynu energii, które stanowią integralną część instalacji fotowoltaicznej, kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

"W konsekwencji, skoro jak Pan wskazał, falownik wraz z magazynem energii oraz panelami fotowoltaicznymi stanowią jedną integralną całość instalacji, to ww. wydatki, które Pan poniósł i poniesie, można uznać za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem będzie mógł Pan dokonać odliczenia wydatków związanych z wymianą falownika oraz rozbudową magazynu energii i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej" - podsumował organ.

Źródło: Ulga termomodernizacyjna. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.798.2023.2.MB - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA