Czy była właścicielka nieruchomości na Białorusi może skorzystać ze zwolnienia z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup pierwszej nieruchomości w Polsce a PCC
Wnioskodawczyni, która od pewnego czasu mieszka w Polsce (pobyt stały) była właścicielką nieruchomości na Białorusi. Przedmiotową nieruchomość sprzedała, a uzyskane środki zamierza wykorzystać jako wkład własny do zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, finansując resztę kwoty za pomocą kredytu hipotecznego.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania PCC w związku z zakupem pierwszej nieruchomości w Polsce.
Kobieta była zdania, że kwalifikuje się do zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o PCC. Argumentowała, że przedmiotowa nieruchomość będzie stanowić jej pierwszą własność w Polsce i w związku z tym jej zakup powinien podlegać zwolnieniu z opodatkowania PCC.
KIS: brak prawa do zwolnienia z PCC
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że podatniczka nie może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania PCC.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o PCC. Zaznaczył, że umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu PCC, a obowiązek uiszczenia podatku ciąży na kupującym. W ww. ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest zwolniona z opodatkowania tym podatkiem.
KIS odniosła się do art. 9 pkt 17 ustawy o PCC, z którego wynika, że w przypadku nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego zwolnienie przysługuje wyłącznie osobom, które w dniu nabycia i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.
"Z treści wniosku wprost wynika, że była Pani właścicielką nieruchomości (lokalu mieszkalnego). Zatem w takiej sytuacji nie może Pani skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji fakt, że przedmiotowa nieruchomość, której była Pani właścicielką, znajdowała się za granicą, tj. na Białorusi" - wskazał organ.
W konkluzji KIS wyjaśniła, że z przedmiotowego zwolnienia w żaden sposób nie wynika, by kwestia położenia nieruchomości, której wnioskodawczyni była właścicielką, miała wpływ na możliwość zastosowania omawianego zwolnienia. Podkreśliła, że ustawodawca nie uzależnił prawa do zwolnienia od nieposiadania nieruchomości tylko na terytorium Polski.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.