REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy była właścicielka nieruchomości na Białorusi może skorzystać ze zwolnienia z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania w Polsce?

klucze do mieszkania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że była właścicielka nieruchomości na Białorusi nie jest uprawniona do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości w Polsce. Wcześniejsze posiadanie nieruchomości wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia z tego podatku.

Zakup pierwszej nieruchomości w Polsce a PCC

Wnioskodawczyni, która od pewnego czasu mieszka w Polsce (pobyt stały) była właścicielką nieruchomości na Białorusi. Przedmiotową nieruchomość sprzedała, a uzyskane środki zamierza wykorzystać jako wkład własny do zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, finansując resztę kwoty za pomocą kredytu hipotecznego.

REKLAMA

Z uwagi na powyższe zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania PCC w związku z zakupem pierwszej nieruchomości w Polsce.

Kobieta była zdania, że kwalifikuje się do zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o PCC. Argumentowała, że przedmiotowa nieruchomość będzie stanowić jej pierwszą własność w Polsce i w związku z tym jej zakup powinien podlegać zwolnieniu z opodatkowania PCC.

KIS: brak prawa do zwolnienia z PCC

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że podatniczka nie może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania PCC.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o PCC. Zaznaczył, że umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu PCC, a obowiązek uiszczenia podatku ciąży na kupującym. W ww. ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest zwolniona z opodatkowania tym podatkiem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS odniosła się do art. 9 pkt 17 ustawy o PCC, z którego wynika, że w przypadku nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego zwolnienie przysługuje wyłącznie osobom, które w dniu nabycia i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

"Z treści wniosku wprost wynika, że była Pani właścicielką nieruchomości (lokalu mieszkalnego). Zatem w takiej sytuacji nie może Pani skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji fakt, że przedmiotowa nieruchomość, której była Pani właścicielką, znajdowała się za granicą, tj. na Białorusi" - wskazał organ.

W konkluzji KIS wyjaśniła, że z przedmiotowego zwolnienia w żaden sposób nie wynika, by kwestia położenia nieruchomości, której wnioskodawczyni była właścicielką, miała wpływ na możliwość zastosowania omawianego zwolnienia. Podkreśliła, że ustawodawca nie uzależnił prawa do zwolnienia od nieposiadania nieruchomości tylko na terytorium Polski.

Źródło: Skutki podatkowe zakupu nieruchomości w Polsce w sytuacji wcześniejszego posiadania nieruchomości w Białorusi. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.359.2023.3.JKU - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA