REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub zwrotu kosztów zdefiniowanych w umowie podróży?

polska mapa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenia wypłacane opiekunom za podróże i pobyty zagraniczne mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do określonej kwoty dziennie.

Usługi opieki domowej w Niemczech bez stałej placówki

Wnioskodawca - spółka z o.o. i polski rezydent podatkowy, świadczyła usługi opieki domowej w Niemczech bez stałej placówki. Zatrudniała opiekunów na umowy cywilnoprawne, którzy wykonywali usługi w Niemczech i Polsce. Opiekunowie, jako polscy rezydenci podatkowi nieprowadzący działalności gospodarczej, otrzymywali wynagrodzenie obejmujące zwrot kosztów utrzymania i noclegów za granicą.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka zapytała czy ma obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń wypłacanych opiekunom jako równowartość 25% diet i ryczałtów za noclegi oraz czy zaliczka na podatek dochodowy powinna być odprowadzana tylko od wynagrodzenia po odliczeniu 54,75 euro za dzień pobytu za granicą.

Spółka stwierdziła, że nie ma obowiązku poboru i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od równowartości 25% diet i ryczałtów za noclegi oraz, że zaliczka na podatek dochodowy powinna być odprowadzana tylko od wynagrodzenia po odliczeniu 54,75 euro za dzień pobytu za granicą, wyłączając kwoty diet, noclegów i zwrotu kosztów podróży.

Podróż musi być odbyta w celu osiągnięcia przychodu

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W swoim uzasadnieniu organ odwołał się do:

  • Zasady powszechności opodatkowania: Wszystkie rodzaje dochodów są opodatkowane, chyba że przepisy stanowią inaczej.

  • Definicji przychodów: Przychody obejmują pieniądze, wartości pieniężne oraz świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia.

  • Przychody z działalności wykonywanej osobiście: Przychody z usług na podstawie umów zlecenia lub o dzieło od określonych podmiotów.

  • Obowiązek poboru zaliczek na podatek: Płatnicy świadczący usługi muszą pobierać zaliczki na podatek dochodowy z najniższą stawką podatkową.

  • Zwolnienia z opodatkowania: Niektóre kategorie przychodów, jak diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem, mogą być zwolnione z opodatkowania pod pewnymi warunkami.

  • Definicja podróży w kontekście podatkowym: Analiza różnic między podróżą służbową a podróżą osoby niebędącej pracownikiem.

  • Warunki zwolnienia dla osób niebędących pracownikami: Podróż musi być odbyta w celu osiągnięcia przychodu, a otrzymane świadczenia nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Podsumowanie

REKLAMA

Organ podatkowy dokładnie przeanalizował przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podkreślając zasadę powszechności opodatkowania i definiując przychody. Wyjaśniono warunki zwolnienia z opodatkowania dla świadczeń związanych z podróżami zagranicznymi, zaznaczając, że nadwyżki ponad ustalone limity podlegają opodatkowaniu. Podkreślono, że kluczowe dla zwolnienia jest odbycie podróży w celu uzyskania przychodów oraz brak zaliczenia wydatków z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Obowiązki płatnika w zw. z wypłatą zleceniobiorcom należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub ... - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.746.2023.1.KF

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA