REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub zwrotu kosztów zdefiniowanych w umowie podróży?

polska mapa
polska mapa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenia wypłacane opiekunom za podróże i pobyty zagraniczne mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do określonej kwoty dziennie.

Usługi opieki domowej w Niemczech bez stałej placówki

Wnioskodawca - spółka z o.o. i polski rezydent podatkowy, świadczyła usługi opieki domowej w Niemczech bez stałej placówki. Zatrudniała opiekunów na umowy cywilnoprawne, którzy wykonywali usługi w Niemczech i Polsce. Opiekunowie, jako polscy rezydenci podatkowi nieprowadzący działalności gospodarczej, otrzymywali wynagrodzenie obejmujące zwrot kosztów utrzymania i noclegów za granicą.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka zapytała czy ma obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń wypłacanych opiekunom jako równowartość 25% diet i ryczałtów za noclegi oraz czy zaliczka na podatek dochodowy powinna być odprowadzana tylko od wynagrodzenia po odliczeniu 54,75 euro za dzień pobytu za granicą.

Spółka stwierdziła, że nie ma obowiązku poboru i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od równowartości 25% diet i ryczałtów za noclegi oraz, że zaliczka na podatek dochodowy powinna być odprowadzana tylko od wynagrodzenia po odliczeniu 54,75 euro za dzień pobytu za granicą, wyłączając kwoty diet, noclegów i zwrotu kosztów podróży.

Podróż musi być odbyta w celu osiągnięcia przychodu

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W swoim uzasadnieniu organ odwołał się do:

 • Zasady powszechności opodatkowania: Wszystkie rodzaje dochodów są opodatkowane, chyba że przepisy stanowią inaczej.

 • Definicji przychodów: Przychody obejmują pieniądze, wartości pieniężne oraz świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia.

 • Przychody z działalności wykonywanej osobiście: Przychody z usług na podstawie umów zlecenia lub o dzieło od określonych podmiotów.

 • Obowiązek poboru zaliczek na podatek: Płatnicy świadczący usługi muszą pobierać zaliczki na podatek dochodowy z najniższą stawką podatkową.

 • Zwolnienia z opodatkowania: Niektóre kategorie przychodów, jak diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem, mogą być zwolnione z opodatkowania pod pewnymi warunkami.

 • Definicja podróży w kontekście podatkowym: Analiza różnic między podróżą służbową a podróżą osoby niebędącej pracownikiem.

 • Warunki zwolnienia dla osób niebędących pracownikami: Podróż musi być odbyta w celu osiągnięcia przychodu, a otrzymane świadczenia nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Podsumowanie

REKLAMA

Organ podatkowy dokładnie przeanalizował przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podkreślając zasadę powszechności opodatkowania i definiując przychody. Wyjaśniono warunki zwolnienia z opodatkowania dla świadczeń związanych z podróżami zagranicznymi, zaznaczając, że nadwyżki ponad ustalone limity podlegają opodatkowaniu. Podkreślono, że kluczowe dla zwolnienia jest odbycie podróży w celu uzyskania przychodów oraz brak zaliczenia wydatków z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodu. 

Źródło: Obowiązki płatnika w zw. z wypłatą zleceniobiorcom należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub ... - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.746.2023.1.KF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA