Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Dopłata do wypoczynku dziecka pracownika
Wnioskodawca jest pracodawcą, który zamierza przyznać pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) dofinansowanie/dopłatę do wypoczynku dziecka do lat 18. Wypoczynek będzie miał formę wczasów (pobytu w hotelu/ośrodku/pensjonacie) oraz wycieczki krajowej lub zagranicznej, zorganizowanej przez biuro podróży/szkołę/fundację/stowarzyszenie.
REKLAMA
Pracodawca argumentował, że dopłata/dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci do lat 18, zarówno w formie wczasów, jak i wycieczek krajowych lub zagranicznych, korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie swojego stanowiska, zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy jego interpretacja przepisów jest poprawna.
Zwolnienie z opodatkowania dopłaty z ZFŚS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że dopłata/dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci do lat 18 korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT.
REKLAMA
Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT dopłaty do wypoczynku podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki, tj. wypoczynek jest zorganizowany, organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie, forma wypoczynku nie odbiega swoim charakterem od form wypoczynku, takich jak wczasy, kolonie, obozy lub zimowiska, przy czym może to być również wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych, a dopłata dotyczy dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18 roku życia.
Jeżeli zatem wypoczynek organizuje podmiot świadczący usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności, w tym biuro podróży lub podmiot, o którym mowa w art. 92c ustawy o systemie oświaty, to dofinansowanie wypłacane do tego rodzaju wypoczynku na dziecko do ukończenia 18 roku życia korzysta z ww. zwolnienia przedmiotowego. Ponadto, organ wskazał, że zwolnienie to ma zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy osoba sama wykupiła wczasy np. w ośrodku wypoczynkowym czy pensjonacie, który organizuje takowy wypoczynek, jak i w sytuacji, gdy osoba wykupiła wczasy/wycieczkę w biurze podróży. Zaznaczył, że zwolnieniem objęta jest jedynie ta część dofinansowania, która faktycznie wydatkowana została na wypoczynek niepełnoletniego dziecka.
„Biorąc zatem pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że przyznana dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, do wypoczynku w formie wczasów zorganizowanych przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie (hotel/ośrodek/pensjonat) oraz wycieczki krajowej lub zagranicznej zorganizowanej przez biuro podróży/szkołę/ fundację/stowarzyszenie, korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.