REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy bank może zaliczyć dodatkowe wpłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że dodatkowe wpłaty wnoszone do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nie mogą zostać zaliczone przez bank do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy dotacje z PFRON-u na rozpoczęcie działalności gospodarczej są zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dotacja otrzymana z PFRON-u na rozpoczęcie działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), a koszty sfinansowane z tej dotacji, które nie są środkami trwałymi, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy lekarz może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej po zawarciu umowy na świadczenie usług leczniczych z NFZ?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że lekarz dentysta, zawierając umowę na świadczenie usług leczniczych na rzecz osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli spełni warunki wskazane w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak rozliczyć dofinansowanie dla bezrobotnego na prowadzenie działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki na zakup wyposażenia, finansowane dofinansowaniem z urzędu pracy, kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów, natomiast wydatek na spawarkę światłowodową jest traktowany jako środek trwały podlegający amortyzacji, natomiast całość dofinansowania jest zwolniona z opodatkowania.

REKLAMA

Czy składki na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy i PPK są kosztem uzyskania przychodu spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki spółki odpowiadające wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy oraz wpłat na PPK, poniesione od wynagrodzeń członków rady nadzorczej, stanowią koszt uzyskania przychodu w podatku CIT.

Czy płacone składki na ubezpieczenia pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że regularne składki opłacane przez pracodawcę w ramach umowy ubezpieczenia na życie i dożycie wraz z umową dodatkową, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy otrzymanie zwrotu kosztów pogrzebu wymaga rozliczenia w zeznaniu rocznym PIT-36?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane przez Wnioskodawcę świadczenie pieniężne, stanowiące „zwrot kosztów pogrzebu”, należy uznać za przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy podatnik będący rezydentem Arabii Saudyjskiej musi płacić podatek od dochodów ze sprzedaży akcji notowanych na GPW w Polsce?

Dyrektor KIS potwierdził, że osoba, będąca rezydentem podatkowym Arabii Saudyjskiej, ale posiadająca rachunek maklerski w Polsce, z tytułu sprzedaży akcji notowanych na GPW lub innych instrumentów finansowych nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie Polski, ani do złożenia deklaracji PIT-38 z tego tytułu.

REKLAMA

Czy po sprzedaży funduszy inwestycyjnych można zastosować opodatkowanie estońskim CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka, która wcześniej nie była opodatkowana estońskim CIT, spełniając wszystkie warunki określone w ustawie, może złożyć skuteczne zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem po zbyciu funduszy inwestycyjnych.

Czy dopłata do kosztów pobytu dziecka w dziennym punkcie opieki objęta jest zwolnieniem z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dopłata do kosztów pobytu dziecka pracownika w dziennym punkcie opieki, finansowana ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy bonus wakacyjny dla pracowników jest zwolniony z PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że świadczenie w postaci bonusu wakacyjnego sfinansowanego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do obowiązującego w skali roku limitu na mocy art. 21 ust. 1 pkt 67 oraz art. 52l pkt 3 ustawy o PIT.

Czy bonus wakacyjny dla pracowników uprawnia do skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bonus wakacyjny finansowany z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli zachowane są określone limity i regulacje dotyczące świadczeń socjalnych, a obowiązek monitorowania przestrzegania tych limitów spoczywa na pracodawcy.

Czy zwrot środków z funduszu remontowego jest opodatkowany PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zwrot nadpłaconych środków z funduszu remontowego dla współwłaścicieli nieruchomości nie jest uznawany za przychód podlegający opodatkowaniu. Oznacza to, że podatnicy nie muszą płacić podatku dochodowego od tych środków.

Czy dofinansowanie wycieczki integracyjnej stanowi przychód dla pracowników?

 Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dofinansowanie udziału pracowników i ich rodzin w wycieczce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co zwalnia pracodawcę z obowiązku obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy pomoc z programu rządowego zwalnia spółkę z opodatkowania VAT?

Dyrektor  Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że pomoc otrzymana z rządowego programu Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r., nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych towarów i usług. 

Czy emeryt może odliczyć od dochodów dobrowolną wpłatę na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że kwota przekazana przez emeryta dobrowolnie na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych stanowi składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT i może zostać odliczona od dochodów w zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2022 rok.

Czy Gmina ma prawo do odliczenia VAT w związku z inwestycją w badawczy odwiert geotermalny?

Dyrektor KIS potwierdził brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu w zakresie wykonania badawczego odwiertu geotermalnego.

Czy wpłaty na PFRON są opodatkowane dla podatników korzystających ze zwolnienia przedmiotowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wpłaty podatnika na inne niż statutowe cele podlega opodatkowaniu CIT.

Czy fundusz inwestycyjny jest osobą prawną podlegającą opodatkowaniu CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest osobą prawną podlegającą przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). W efekcie, dochody Funduszu wynikające z posiadania Wydłużonych Not będą zwolnione z opodatkowania. 

Wydatki na finansowanie spółki zarządzającej systemem ochrony nie stanowią kosztu uzyskania przychodu banku

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której stwierdziła, że wydatki banku na finansowanie spółki zarządzającej systemem ochrony nie mogą być traktowane jako koszt uzyskania przychodu. Decyzja ta opiera się na braku spełnienia przez te wydatki wymagań opisanych w art. 15 ust. ustawy o CIT.

Dofinansowanie wycieczek ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie jest opodatkowane

Starostwo Powiatowe, jako pracodawca, tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), który służy do finansowania działań socjalnych. Jednym z elementów tej działalności są organizowane wyjazdy integracyjne dla pracowników i ich rodzin. Czy taki dofinansowany wypoczynek podlega opodatkowaniu? Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dofinansowanie z ZFŚS nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Wpłaty na PFRON nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną, w której stwierdziła, że wpłaty na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie są wliczane do dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Strata na sprzedaży wierzytelności do funduszu sekurytyzacyjnego jako koszt uzyskania przychodu

Banki udzielające kredytów i pożyczek często spotykają się z sytuacją, gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić swojego zobowiązania. W takim przypadku Banki sprzedają wierzytelność wynikającą z kredytu, co skutkuje stratą na kapitale dla Banku. W związku z tym, Banki zainteresowane są zaliczeniem takiej straty do kosztów uzyskania przychodów. W artykule Interpretacja dotycząca zaliczenia straty ze zbycia funduszowi sekurytyzacyjnemu do kosztów uzyskania przychodów przez Bank opisano interpretację przepisów podatkowych dotyczących takiej sytuacji. Dowiedz się, jakie są zasady zaliczania straty ze zbycia wierzytelności przez Bank do kosztów uzyskania przychodów oraz jakie korzyści z tego wynikają.

Czy nadwyżka wartości wniesionego wkładu niepieniężnego podczas podwyższenia kapitału zakładowego nie stanowi przychodu podatkowego?

W artykule przedstawione zostanie stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego. Wnioskodawca planuje przejęcie przedsiębiorstwa Spółdzielni, a KIS ma ustalić, czy nadwyżka wartości wniesionego wkładu stanowi przychód podatkowy dla spółki. Interpretacja KIS opiera się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wydanej wcześniej indywidualnej interpretacji podatkowej.

REKLAMA