Czy dotacje z PFRON-u na rozpoczęcie działalności gospodarczej są zwolnione z PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Dotacja z PFRON-u na rozpoczęcie działalności gospodarczej a zwolnienie z PIT
Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą otrzymał wsparcie finansowe z PFRON-u. Środki te zostały przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz innych materiałów i towarów biurowych niezbędnych do prowadzenia działalności. Zakupiony sprzęt i oprogramowanie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, podczas gdy pozostałe towary i materiały biurowe, których wartość nie przekroczyła 10 tysięcy złotych, zostały zaliczone do pozostałych kosztów.
Wnioskodawca, który zwrócił się do KIS chciał się dowiedzieć czy dotacja otrzymana z PEFRON-u będzie zwolniona z podatku dochodowego, a także czy koszty sfinansowane z tej dotacji, które nie są środkami trwałymi mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Uważał, że otrzymana dotacja nie stanowi przychodu podatkowego – w zakresie, w jakim została lub zostanie wydatkowana na nabycie lub wytworzenie środków trwałych, oraz stanowi przychód zwolniony od podatku dochodowego – w pozostałym zakresie, a także, że wydatki sfinansowane z dotacji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem wydatków na środki trwałe.
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Wyjaśnił, że dotacje z PFRON-u na cele inne niż nabycie środków trwałych lub wartości niematerialnych są przychodem z działalności gospodarczej, ale korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy o PIT. Natomiast środki w zakresie w jakim zostały przez wydatkowane na nabycie lub wytworzenie podlegających amortyzacji środków trwałych lub wartości niematerialnych nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Dodatkowo, zgodnie z art. 22 ust. 1, jak i art. 23 ustawy o PIT wydatki sfinansowane ze środków PFRON-u na zakup wyposażenia firmy i składników majątku firmowego nieujętego w ewidencji środków trwałych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Organ podatkowy podkreślił, że aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, musi spełniać określone warunki, takie jak związek przyczynowy z przychodem i właściwa dokumentacja.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.