REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymanie zwrotu kosztów pogrzebu wymaga rozliczenia w zeznaniu rocznym PIT-36?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane przez Wnioskodawcę świadczenie pieniężne, stanowiące „zwrot kosztów pogrzebu”, należy uznać za przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Zwrot części kosztów pogrzebu z funduszu inwestycyjnego otwartego

W niniejszej sprawie zmarła matka Wnioskodawcy. W związku z tym, został przez zmarłą ustanowiony beneficjentem dyspozycji na wypadek śmierci, obejmującej środki zgromadzone na rachunku prowadzonym w przedmiotowym banku. W związku z tym, Wnioskodawca otrzymał zwrot części kosztów pogrzebu. Środki pieniężne Wnioskodawca otrzymał z banku z funduszu inwestycyjnego otwartego, którego uczestnikiem była matka.

REKLAMA

Wnioskodawca otrzymał PIT-11 od banku, dotyczący otrzymanego przychodu związanego ze zwrotem kosztów pogrzebu. Wykazał to w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2021 r. w pozycji: inne źródła. 

Podatnik zapytał, czy otrzymany PIT-11 zobowiązał go do rozliczenia przychodu w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2021 r. oraz czy poniesione wydatki na organizację pogrzebu mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu.

Przychód z innych źródeł

REKLAMA

Według odpowiedzi udzielonej przez Dyrektora KIS, otrzymane przez podatnika świadczenie pieniężne, stanowiące zwrot kosztów pogrzebu, należy uznać za przychód z innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten powinien jednak zostać pomniejszony o faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu związane z organizacją pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku.

"Mając na uwadze opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że otrzymane przez Panią świadczenie pieniężne stanowiące „zwrot kosztów pogrzebu” należy uznać za przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie należy wskazać, że wydatki związane z pogrzebem Pani matki, będącej uczestnikiem funduszu inwestycyjnego otwartego, poniesione przez Panią, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Istnieje bowiem bezpośredni związek między wydatkami związanymi z pogrzebem a otrzymanym przez Panią zwrotem wydatków związanych z organizacją tego pogrzebu, uznanych przez fundusz za koszty zorganizowania pogrzebu uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego, czyli Pani matki.

Mając powyższe na uwadze, przychód, który otrzymała Pani tytułem zwrotu kosztów pogrzebu powinna Pani wykazać w rozliczeniu rocznym za 2021 r., przy czym przychód ten należy pomniejszyć o wydatki faktycznie poniesione przez Panią na urządzenie pogrzebu matki (uczestnika funduszu), zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik powinien rozliczyć otrzymany przychód związany ze zwrotem kosztów pogrzebu w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2021 r. jako przychód z innych źródeł, pomniejszając go o faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu związane z organizacją pogrzebu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.548.2022.2.DA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA