Czy otrzymanie zwrotu kosztów pogrzebu wymaga rozliczenia w zeznaniu rocznym PIT-36?
REKLAMA
REKLAMA
- Zwrot części kosztów pogrzebu z funduszu inwestycyjnego otwartego
- Przychód z innych źródeł
- Podsumowanie
Zwrot części kosztów pogrzebu z funduszu inwestycyjnego otwartego
W niniejszej sprawie zmarła matka Wnioskodawcy. W związku z tym, został przez zmarłą ustanowiony beneficjentem dyspozycji na wypadek śmierci, obejmującej środki zgromadzone na rachunku prowadzonym w przedmiotowym banku. W związku z tym, Wnioskodawca otrzymał zwrot części kosztów pogrzebu. Środki pieniężne Wnioskodawca otrzymał z banku z funduszu inwestycyjnego otwartego, którego uczestnikiem była matka.
REKLAMA
Wnioskodawca otrzymał PIT-11 od banku, dotyczący otrzymanego przychodu związanego ze zwrotem kosztów pogrzebu. Wykazał to w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2021 r. w pozycji: inne źródła.
Podatnik zapytał, czy otrzymany PIT-11 zobowiązał go do rozliczenia przychodu w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2021 r. oraz czy poniesione wydatki na organizację pogrzebu mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu.
Przychód z innych źródeł
REKLAMA
Według odpowiedzi udzielonej przez Dyrektora KIS, otrzymane przez podatnika świadczenie pieniężne, stanowiące zwrot kosztów pogrzebu, należy uznać za przychód z innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten powinien jednak zostać pomniejszony o faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu związane z organizacją pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku.
"Mając na uwadze opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że otrzymane przez Panią świadczenie pieniężne stanowiące „zwrot kosztów pogrzebu” należy uznać za przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie należy wskazać, że wydatki związane z pogrzebem Pani matki, będącej uczestnikiem funduszu inwestycyjnego otwartego, poniesione przez Panią, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Istnieje bowiem bezpośredni związek między wydatkami związanymi z pogrzebem a otrzymanym przez Panią zwrotem wydatków związanych z organizacją tego pogrzebu, uznanych przez fundusz za koszty zorganizowania pogrzebu uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego, czyli Pani matki.
Mając powyższe na uwadze, przychód, który otrzymała Pani tytułem zwrotu kosztów pogrzebu powinna Pani wykazać w rozliczeniu rocznym za 2021 r., przy czym przychód ten należy pomniejszyć o wydatki faktycznie poniesione przez Panią na urządzenie pogrzebu matki (uczestnika funduszu), zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że podatnik powinien rozliczyć otrzymany przychód związany ze zwrotem kosztów pogrzebu w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2021 r. jako przychód z innych źródeł, pomniejszając go o faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu związane z organizacją pogrzebu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.