Czy składki na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy i PPK są kosztem uzyskania przychodu spółki?
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenia członków rady nadzorczej w spółki
Spółka, będąca polskim rezydentem podatkowym, z całością udziałów należących do gminy, rozlicza całość swoich dochodów w Polsce. W skład jej struktury organizacyjnej wchodzi rada nadzorcza, której członkowie otrzymują wynagrodzenia, uznane przez spółkę jako koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo, spółka odprowadza obowiązkowe składki od wynagrodzeń rady na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy oraz PPK.
W tym stanie sprawy wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy wydatki, które odpowiadają składkom na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy i wpłaty na PPK od wynagrodzeń rady nadzorczej, mogą być uznane jako koszt uzyskania przychodu.
Wnioskodawca twierdzi, że wyżej wymienione wydatki powinny być uznane jako koszt uzyskania przychodu, gdyż stanowią one obowiązkowe obciążenia wynikające z wynagrodzeń wypłacanych członkom rady nadzorczej.
Wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu spółki
Dyrektor KIS w pełni podzielił stanowisko wnioskodawcy. Stwierdził, że wydatki ponoszone przez spółkę, odpowiadające wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy oraz wpłat na PPK finansowanych ze środków spółki od wynagrodzeń członków rady nadzorczej stanowią koszt uzyskania przychodu spółki.
"Zatem, biorąc pod uwagę powyższe, ww. wydatki należy zatem zaliczyć do tzw. „kosztów pracowniczych”. Dodatkowo, jako że ich zapłata nie wypełnia warunków wynikających z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT – składki te stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostaną opłacone w terminie wynikającym z przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – w związku z wpłatami dokonywanymi do pracowniczych planów kapitałowych – oraz w terminie wynikającym z odrębnych przepisów – w związku ze składkami na Fundusz Pracy i ubezpieczenia społeczne. (…) Podsumowując, Państwa stanowisko, zgodnie z którym wydatki na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne, FP czy PPK finansowane ze środków Spółki, stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki jako pochodne wynagrodzeń uzyskiwanych przez członka Rady Nadzorczej, które Spółka zobowiązana jest ponosić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, należało uznać za prawidłowe." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wydatki spółki odpowiadające składkom na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy oraz wpłaty na PPK, poniesione od wynagrodzeń rady nadzorczej, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu w podatku CIT. Jest to rozwiązanie korzystne dla wnioskodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.