REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lekarz może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej po zawarciu umowy na świadczenie usług leczniczych z NFZ?

pieniądze lekarz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że lekarz dentysta, zawierając umowę na świadczenie usług leczniczych na rzecz osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli spełni warunki wskazane w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Umowa z NFZ a karta podatkowa

Wnioskodawca jest lekarzem dentystą, który w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej osobiście świadczy usługi dentystyczne wyłącznie na rzecz osób fizycznych, korzystając z pomocy asystentki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. W 2023 roku, jak i w poprzednich latach podatkowych, mężczyzna wybrał jako formę opodatkowania swojej działalności kartę podatkową. Lekarz rozważa zawarcie umowy z NFZ w zakresie finansowania z funduszy publicznych świadczeń medycznych w zakresie usług ortodontycznych.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy zawierając umowę na świadczenie usług leczniczych na rzecz osób ubezpieczonych w NFZ, będzie mógł opodatkować swoje dochody w formie karty podatkowej.

Podatnik był zdania, że świadcząc usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego na rzecz osób fizycznych, z wyłączeniem ich świadczenia na rzecz osób prawnych, które są w części finansowane ze środków NFZ, może skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że podatnik, zawierając umowę na świadczenie usług leczniczych z NFZ, będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli spełni warunki wskazane w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W swojej interpretacji organ podatkowy odniósł się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Organ zauważył, że usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego świadczone przez lekarzy dentystów sklasyfikowane zostały w części VIII załącznika numer 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zaznaczył, że stawka karty podatkowej może być stosowana do wykonywania zawodu przy zatrudnieniu jednej pomocy fachowej lub przyuczonej. Ważne jest również to, że stawki karty podatkowej nie dotyczą działalności wykonywanej na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, ani na rzecz osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na podstawie powyższych ustaleń oraz z uwzględnieniem przedstawionych w stanie faktycznym informacji, KIS uznała, że jeśli podatnik spełni warunki określone w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to zawarcie umowy z NFZ w zakresie finansowania świadczeń medycznych nie wpłynie negatywnie na jego możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej.

„Mając zatem na uwadze przedstawione przez Pana okoliczności, stwierdzam więc, że jeśli świadczenia medyczne w zakresie usług ortodontycznych będzie realizował Pan w ramach praktyki lekarza dentysty i (jednocześnie) będzie Pan spełniał wszystkie wskazane w treści art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne warunki, to zawarcie przez Pana wskazanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie pozbawi Pana możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej” - podsumował organ.

Źródło: Czy zawierając umowę na świadczenie usług leczniczych na rzecz osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, będzie Pan mógł opodatkować swoje doc... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.645.2023.1.AWO - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA