REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

Czy lekarz rezydent może opodatkować działalność gospodarczą podatkiem liniowym 19%?

Czy lekarz może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej po zawarciu umowy na świadczenie usług leczniczych z NFZ?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że lekarz dentysta, zawierając umowę na świadczenie usług leczniczych na rzecz osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli spełni warunki wskazane w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii korzystają ze zwolnienia VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii stanowią usługi w zakresie kształcenia zawodowego, prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, a tym samym spełniają warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od VAT zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Czy lekarz specjalista może skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, który zmienił formę zatrudnienia i zakres obowiązków, wciąż może opodatkować swoje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w roku podatkowym 2023.

Czy weterynarz działający na zlecenie powiatowego lekarza weterynarii podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że czynności wykonywane przez lekarza weterynarii na rzecz powiatowego lekarza weterynarii, będące konsekwencją decyzji administracyjnej wyznaczającej go jako wykonawcę tych czynności, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w związku z wykonywaniem tych czynności nie będzie on działał jako podatnik VAT.

Czy usługi weterynaryjne wykonywane na zlecenie powiatowego lekarza weterynarii podlegają opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarze weterynarii świadczący usługi w ramach wyznaczenia przez powiatowego lekarza weterynarii nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy lekarz wojskowy może opodatkować przychody ryczałtem po zakończeniu służby?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług zdrowotnych, realizowane po zakończeniu służby wojskowej i niezwiązane z wcześniejszym stosunkiem pracy, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowana jest działalność weterynaryjna?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność weterynaryjna prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej może być opodatkowana ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy lekarz specjalista może opodatkować przyszłe przychody ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni będzie uprawniona do opodatkowania swoich przychodów w bieżącym i przyszłym roku podatkowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ jej przyszła działalność gospodarcza jako lekarza specjalisty różni się istotnie od dotychczasowych obowiązków wynikających z umowy o pracę.

Czy lekarz rezydent może opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz rezydent ma prawo opodatkować swoje przyszłe przychody z planowanej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ rodzaj i charakter świadczeń, które zamierza świadczyć w ramach tej działalności, różnią się od tych, które wykonywał jako lekarz rezydent.

Jak rozliczyć dodatek covidowy otrzymany po zawieszeniu działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził, że lekarz, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i otrzymał wypłatę dodatku covidowego w okresie zawieszenia działalności, powinien rozliczyć ten dochód rozliczony w takiej samej formie, jak rozliczał pozostałe dochody w ramach działalności gospodarczej.

Jak zakwalifikować materiały jednorazowego użytku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Dyrektor KIS potwierdził, że materiały jednorazowego użytku zużywane przy badaniach lekarskich laryngologicznych, takie jak wzierniki uszne, leki (krople, maści, tabletki itp ), szpatułki, kompresy, materiały opatrunkowe, itp oraz te wykorzystywane przy badaniach lekarskich alergologicznych, takie jak leki, testy, nożyki (lancety) do testów, ustniki. itp należy zakwalifikować do "pozostałych kosztów", które winny być ujęte w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Czy odroczony zwrot kosztów nauki to koszt uzyskania przychodu dla działalności lekarskiej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że koszty związane ze zwrotem kosztów nauki za studia nie spełniają kryteriów umożliwiających ich uznawanie za koszty uzyskania przychodów. 

Czy w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, jeśli udziela się bezpłatnych świadczeń, trzeba posiadać kasę fiskalną?

Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawca - lekarz, nie jest zobligowany posiadać kasy fiskalnej, w przypadku braku pobierania opłat od pacjentów i udzielania bezpłatnych świadczeń lekarskich na rzecz osób fizycznych.

Czy wypłacone zadośćuczynienie za śmierć dziecka podlega opodatkowaniu?

W artykule omawiamy kontrowersyjną kwestię opodatkowania zadośćuczynienia za śmierć dziecka. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że zadośćuczynienie otrzymane z tytułu śmierci dziecka na skutek błędu lekarskiego korzysta ze zwolnienia podatkowego. W efekcie, otrzymane świadczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy umowa o pracę z cechami kontraktu pozwala na rozliczenie podatku ryczałtowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), wyjaśnia, że jeśli podatnik wybrał opodatkowanie ryczałtem, ale uzyskał przychody ze świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy odpowiadających czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu i musi opłacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Czy lekarz może skorzystać z podatku liniowego?

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że lekarze mogą stosować podatek liniowy w wysokości 19%.

Czy osoba pracująca w szpitalu może skorzystać z opodatkowania liniowego w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy na oddziale i świadczenia usług medycznych w ramach działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym przez pracownika medycznego zatrudnionego w szpitalu, przy jednoczesnym wykonywaniu pracy na Oddziale szpitalnym oraz świadczenia usług medycznych w Poradni w ramach działalności gospodarczej.

Czy lekarz specjalista może kontynuować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2023 r.?

Artykuł przedstawia interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą rozliczania się lekarzy specjalistów za świadczone usługi. Zapytanie dotyczyło możliwości kontynuowania rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy konieczności zmiany opodatkowania na podatek liniowy. 

Czy gabinet weterynaryjny musi opodatkować VAT-em usługi świadczone na rzecz Powiatowego Inspektora Weterynarii?

W artykule przedstawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą opodatkowania czynności wykonywanych przez gabinet weterynaryjny na rzecz Powiatowego Inspektora Weterynarii. KIS stwierdza, że te czynności nie podlegają opodatkowaniu VAT-em zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Artykuł omawia stan faktyczny, stanowisko KIS oraz wnioski płynące z tej interpretacji dla podatnika i organów administracji skarbowej.

Zmiana zasady opodatkowania po zmianie formy zatrudnienia: Interpretacja KIS

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podjął decyzję dotyczącą możliwości kontynuacji wybranej formy opodatkowania po zmianie formy zatrudnienia. Wnioskodawczyni, lekarka, która zmieniła formę zatrudnienia z umowy o pracę na umowę cywilnoprawną, zapytała, czy może nadal stosować zryczałtowany podatek dochodowy. KIS uznał, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Czy lekarz po zmianie zatrudnienia może kontynuować rozliczenie na podatku liniowym?

Czy lekarz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą na podatku liniowym może kontynuować rozliczanie swojej działalności na tym samym podatku po zawarciu umowy z byłym pracodawcą? Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przynosi istotne wyjaśnienia dla osób pracujących w branży medycznej.

Czy lekarz-chirurg może korzystać z opodatkowania liniowego 19 proc. po przejściu do poradni chirurgii onkologicznej?

Lekarz-chirurg z działalnością gospodarczą złożył wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej w celu uzyskania interpretacji dotyczącej kontynuacji opodatkowania liniowego po przejściu do pracy w nowej poradni chirurgii onkologicznej. KIS potwierdziła, że podatnik może nadal korzystać z preferencyjnego opodatkowania 19% w związku z pełnieniem innej pracy dla tego samego pracodawcy. 

REKLAMA