REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lekarz specjalista może skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

lekarz pacjent
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, który zmienił formę zatrudnienia i zakres obowiązków, wciąż może opodatkować swoje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w roku podatkowym 2023.

Lekarz ginekolog założył własną działalność gospodarczą

Wnioskodawca - lekarz specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii, zmienił swoją ścieżkę kariery, przechodząc z umowy o pracę na czas określony do różnych form kontraktów, w tym umowy zlecenia oraz umowy kontraktowej, jako lekarz dyżurny po zakończeniu rezydentury i uzyskaniu tytułu specjalisty. Ponadto, lekarz ten założył również własną działalność gospodarczą.

REKLAMA

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy przysługuje mu uprawnienie do opodatkowania dochodów w formie podatku zryczałtowanego.

Podatnik odwołując się do przepisów prawnych, argumentował, że zakres świadczonych obecnie usług jest odmienny od tego, który wykonywał wcześniej. Zmieniła się forma zatrudnienia oraz zakres obowiązków po uzyskaniu tytułu specjalisty, co w jego opinii uprawnia go do możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu.

Możliwość opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu

REKLAMA

Organ podatkowy przychylił się do stanowiska wnioskodawcy, potwierdzając, że zmiana formy zatrudnienia oraz zakresu obowiązków po uzyskaniu tytułu specjalisty umożliwia opodatkowanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu.

Organ podatkowy w szczegółowy sposób odwołał się do przepisów prawnych, definiując kryteria, które muszą być spełnione, aby można było skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu. Zwrócił uwagę na istotne zmiany w zakresie wykonywanych przez wnioskodawcę czynności oraz w formie zatrudnienia, które niewątpliwie różnią się od wcześniejszych. Podkreślił także, że wnioskodawca spełnia warunki, które uprawniają go do skorzystania z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro, jak wynika z wniosku, świadczone przez Panią w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz szpitala nie będą (jak wynika z wniosku) tożsame z czynnościami, które wykonywała Pani w tym szpitalu w trakcie odbywanej rezydentury oraz w ustawowym terminie złożyła Pani stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, a prowadzona działalność gospodarcza nie podlega wyłączeniu z ryczałtu ewidencjonowanego na podstawie art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to może Pani w 2023 r. opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał organ.

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora KIS jest korzystna dla wnioskodawcy. Lekarz po przejściu z umowy o pracę na kontrakt, ma możliwość opodatkowania swoich przychodów w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.

Źródło: Możliwość opodatkowania dochodów w formie podatku zryczałtowanego wykonywanych w ramach umowy kontraktowej. - Interpretacja - 0115-KDST2-2.4011.301.2023.4.MS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA