REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba pracująca w szpitalu może skorzystać z opodatkowania liniowego w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy na oddziale i świadczenia usług medycznych w ramach działalności gospodarczej?

szpital, lekarz, pielęgniarka, pielęgniarz
szpital, lekarz, pielęgniarka, pielęgniarz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym przez pracownika medycznego zatrudnionego w szpitalu, przy jednoczesnym wykonywaniu pracy na Oddziale szpitalnym oraz świadczenia usług medycznych w Poradni w ramach działalności gospodarczej.

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej na zasadach podatku liniowego

Osoba zatrudniona w Szpitalu jako pracownik medyczny złożyła zapytanie do Dyrektora KIS w sprawie możliwości korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy na Oddziale szpitalnym oraz świadczenia usług medycznych w Poradni w ramach działalności gospodarczej.

REKLAMA

W związku z tym zadano pytanie: Czy w roku 2024 i następnych latach podatkowych, w których będzie Pan pozostawał w stosunku pracy ze Szpitalem w zakresie Czynności medycznych na Oddziale oraz świadczył będzie Pan usługi medyczne w Poradni w ramach działalności gospodarczej, będzie Pan mógł korzystać z opodatkowania podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT w zakresie wszelkich dochodów osiąganych z działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS z korzyścią dla wnioskodawcy 

REKLAMA

Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 9a ust.3 ustawy o PIT, podatnik traci prawo do opodatkowania podatkiem liniowym w przypadku, gdy świadczy usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w tym samym roku podatkowym. W takiej sytuacji podatnik jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu obliczonych na podstawie skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W kontekście przedstawionego stanu faktycznego, KIS stwierdziła, że czynności medyczne wykonywane na Oddziale szpitalnym nie spełniają warunku "odpowiadających" usługom medycznym świadczonym w Poradni w ramach działalności gospodarczej. Czynności medyczne na Oddziale mają inny charakter, m.in. ze względu na całodobową opiekę nad pacjentami, zaawansowane procedury medyczne i większe ryzyko komplikacji. Natomiast usługi medyczne w Poradni opierają się na poradach medycznych, farmakoterapii i procedurach medycznych wykonywanych bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym.

"Reasumując - w roku 2024 i następnych latach podatkowych, w których będzie Pan pozostawał w stosunku pracy ze Szpitalem w zakresie czynności medycznych na Oddziale oraz będzie Pan świadczyć usługi medyczne w Poradni w ramach działalności gospodarczej, będzie Pan mógł korzystać z opodatkowania podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie wszelkich dochodów osiąganych z działalności gospodarczej." - wskazał organ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, osoba zatrudniona w Szpitalu będzie mogła korzystać z opodatkowania podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy na Oddziale szpitalnym oraz świadczenia usług medycznych w Poradni w ramach działalności gospodarczej. Czynności medyczne wykonywane na Oddziale nie są uznawane za czynności "odpowiadające" usługom medycznym świadczonym w Poradni, dlatego nie ma konieczności opodatkowania ich na zasadach skali podatkowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.82.2023.2.IM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA