Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?
REKLAMA
REKLAMA
Lekarze specjaliści po zakończeniu rezydentury a opodatkowanie ryczałtem
Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, pracowała jako lekarz rezydent od 30 listopada 2017 roku do 29 listopada 2023 roku. Praca ta była wykonywana na podstawie umowy o pracę, zawartej w ramach odbywania specjalizacji. W związku z nieobecnościami w pracy, okres trwania szkolenia specjalizacyjnego uległ przedłużeniu, co skutkowało dodatkową umową o pracę od 30 listopada 2023 do 1 stycznia 2024 roku. Po ukończeniu szkolenia i zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, wnioskodawczyni planowała rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie chirurgii ogólnej, współpracując z dotychczasowym pracodawcą.
REKLAMA
Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć, czy w jej sytuacji istnieje możliwość wyboru opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Uważała, że ma możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podkreślała, że czynności wykonywane w ramach umowy o pracę jako lekarz rezydent nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi przez lekarza specjalistę.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawczyni, stwierdzając że ponieważ świadczone przez nią usługi nie są tożsame z tymi wykonywanymi w ramach umowy o pracę jako lekarz rezydent, wnioskodawczyni może wybrać opodatkowanie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Lekarz specjalista wykonuje specjalistyczne świadczenia zdrowotne samodzielnie i ponosi z tego tytułu pełną odpowiedzialność, w przeciwieństwie do lekarza rezydenta, który pracuje pod kierownictwem specjalisty i jest zobowiązany do konsultacji swoich decyzji. Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzeniami ministra zdrowia, rezydentura jest szczególnym rodzajem umowy o pracę, mającym na celu przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza specjalisty.
Dodatkowo, organ wskazał, że możliwość opodatkowania ryczałtem zależy od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wnioskodawczyni nie spełniała tych przesłanek, ponieważ jej przewidywane przychody były niższe niż 2 mln euro, a jej działalność nie była wykluczona przez ustawę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.