REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lekarz po zmianie zatrudnienia może kontynuować rozliczenie na podatku liniowym?

lekarz medyk medycy pieniądze zarobki wynagrodzenia podwyżki służba ochrona zdrowia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy lekarz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą na podatku liniowym może kontynuować rozliczanie swojej działalności na tym samym podatku po zawarciu umowy z byłym pracodawcą? Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przynosi istotne wyjaśnienia dla osób pracujących w branży medycznej.

Działalność gospodarcza zamiast umowy o pracę

Lekarz od 2016 roku prowadził jednoosobową działalność gospodarczą rozliczaną na podatku liniowym. Lekarz ten świadczy usługi na rzecz przychodni, a dodatkowo jest zatrudniony w szpitalu na umowie o pracę na stanowisku lekarza rezydenta. Planuje on zmienić formę zatrudnienia i zawrzeć kontrakt w szpitalu w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej na stanowisku lekarza specjalisty po zakończeniu obecnej umowy o pracę.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie, czy po zawarciu umowy z pracodawcą, z którym do 7 lipca 2023 r. miał zawartą umowę o pracę, może nadal korzystać z opodatkowania podatkiem liniowym 19%.

Pokrywające się obowiązki

REKLAMA

Dyrektor KIS w swojej interpretacji wskazał, że możliwość opodatkowania "podatkiem liniowym" jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy. Jednakże, jeżeli obowiązki na stanowisku lekarza rezydenta i lekarza specjalisty tylko częściowo się pokrywają, to nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku wnioskodawcy, obowiązki na stanowisku lekarza rezydenta i lekarza specjalisty jedynie częściowo się pokrywają. Poza tym, lekarz specjalista ma dodatkowe obowiązki, których nie ma lekarz rezydent. Zatem, jak stwierdził Dyrektor KIS, nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie

Dyrektor KIS potwierdził, że lekarz, który zmienia formę zatrudnienia z umowy o pracę na umowę o świadczenie usług w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, może nadal korzystać z opodatkowania podatkiem liniowym 19%, o ile nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacja ta ma istotne znaczenie dla lekarzy, którzy rozważają zmianę formy zatrudnienia i przeniesienie swojej praktyki do jednoosobowej działalności gospodarczej. Wskazuje ona na konieczność dokładnej analizy obowiązków wynikających z umowy o pracę i umowy o świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej, aby upewnić się, że nie zachodzą okoliczności wykluczające możliwość korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.413.2023.1.AG

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA