Czy usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii korzystają ze zwolnienia VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi szkoleniowe na rzecz lekarzy weterynarii a VAT
Wnioskodawca jest lekarzem weterynarii, pełniącym funkcję w samorządzie zawodowym. Prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie organizacji szkoleń zawodowych dla lekarzy weterynarii. Celem tych szkoleń jest podwyższenie kompetencji zawodowych uczestników. Szkolenia te, odbywające się zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, są prowadzone przez ekspertów i podlegają nadzorowi organów samorządu zawodowego, w tym Komisji ds. Kształcenia i Specjalizacji. Programy nauczania stosowane podczas szkoleń muszą uzyskać akceptację wspomnianej Komisji, co jest zgodne z Uchwałą Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej odnośnie do ciągłego kształcenia w zawodzie. W ramach swej działalności podatnik nie ma pełnej swobody w kształtowaniu zasad działania. Wszelkie organizowane szkolenia wymagają akceptacji przez odpowiednie organy samorządowe, co zapewnia koncentrację na praktycznych i teoretycznych aspektach zawodu. Uczestnicy szkoleń zdobywają wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, co przyczynia się do podniesienia ich kwalifikacji. Tematyka szkoleń jest ściśle związana z praktyką zawodową lekarza weterynarii i ma na celu aktualizację wiedzy niezbędnej do prawidłowego wykonywania zawodu.
REKLAMA
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w kontekście obowiązujących przepisów ustawy o VAT, usługi szkoleniowe dla lekarzy weterynarii mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Podatnik uważał, że jego usługi powinny być zwolnione z opodatkowania VAT, argumentując to tym, że są one częścią ustawicznego kształcenia wymaganego od lekarzy weterynarii i jako takie, powinny korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.
Usługi szkoleniowe na rzecz lekarzy zwolnione od VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że w przedmiotowej sprawie opisane usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii stanowią usługi w zakresie kształcenia zawodowego, prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, a tym samym spełniają warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku VAT zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.
Organ podatkowy w swojej interpretacji szeroko rozważył przepisy ustawy o VAT, szczególnie skupiając się na art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ww. ustawy. Warunkiem zwolnienia od podatku na podstawie ww. uregulowania jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu, tj. prowadzenie szkoleń w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Zgodnie z analizą organu, przedmiotowe usługi szkoleniowe wpisują się w definicję kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.
"W kontekście powołanych powyżej przepisów należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że doskonalenie zawodowe jest obowiązkiem lekarzy weterynarii, to prowadzone dla nich szkolenia należy uznać jako jedną z możliwych form realizacji tego obowiązku, tj. za kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie zawodowe. Zatem realizowane przez Pana szkolenia, obejmujące swoim zakresem tematykę dotyczącą ochrony zdrowia zwierząt oraz weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego i środowiska, świadczone na rzecz osób wykonujących zawód lekarza weterynarii, służą podnoszeniu kwalifikacji zawodowych określanych jako „kształcenie zawodowe”, czyli przekazywanie wiedzy, umiejętności, wiadomości związanych z konkretnym zawodem i jego wykonywaniem. W konsekwencji zostanie spełniony pierwszy z warunków uprawniających do zwolnienia od podatku VAT ww. usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy" - zaznaczył organ.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
"Jak wynika z opisu sprawy, w zakresie organizowanych Szkoleń działa Pan pod kontrolą organów samorządu zawodowego lekarzy weterynarii, w szczególności Komisji ds. Kształcenia i Specjalizacji. Szkolenia oparte są o programy nauczania zaakceptowane przez Komisję. Nie posiada Pan dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania, a w ramach organizowanych Szkoleń musi Pan uzyskać akceptację Komisji, na podstawie Uchwały Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej w sprawie ustawicznego kształcenia. Powyższe oznacza, że w przedstawionych okolicznościach spełniona jest również druga przesłanka określona w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, tzn. szkolenia prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach".
Podsumowując, organ podatkowy w swojej interpretacji uzasadnił, iż usługi szkoleniowe dla lekarzy weterynarii, które świadczy wnioskodawca, są zgodne z warunkami art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT i jako takie, korzystają ze zwolnienia od VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.