REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii korzystają ze zwolnienia VAT?

weterynarz

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii stanowią usługi w zakresie kształcenia zawodowego, prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, a tym samym spełniają warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od VAT zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi szkoleniowe na rzecz lekarzy weterynarii a VAT

Wnioskodawca jest lekarzem weterynarii, pełniącym funkcję w samorządzie zawodowym. Prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie organizacji szkoleń zawodowych dla lekarzy weterynarii. Celem tych szkoleń jest podwyższenie kompetencji zawodowych uczestników. Szkolenia te, odbywające się zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, są prowadzone przez ekspertów i podlegają nadzorowi organów samorządu zawodowego, w tym Komisji ds. Kształcenia i Specjalizacji. Programy nauczania stosowane podczas szkoleń muszą uzyskać akceptację wspomnianej Komisji, co jest zgodne z Uchwałą Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej odnośnie do ciągłego kształcenia w zawodzie. W ramach swej działalności podatnik nie ma pełnej swobody w kształtowaniu zasad działania. Wszelkie organizowane szkolenia wymagają akceptacji przez odpowiednie organy samorządowe, co zapewnia koncentrację na praktycznych i teoretycznych aspektach zawodu. Uczestnicy szkoleń zdobywają wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, co przyczynia się do podniesienia ich kwalifikacji. Tematyka szkoleń jest ściśle związana z praktyką zawodową lekarza weterynarii i ma na celu aktualizację wiedzy niezbędnej do prawidłowego wykonywania zawodu.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w kontekście obowiązujących przepisów ustawy o VAT, usługi szkoleniowe dla lekarzy weterynarii mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Podatnik uważał, że jego usługi powinny być zwolnione z opodatkowania VAT, argumentując to tym, że są one częścią ustawicznego kształcenia wymaganego od lekarzy weterynarii i jako takie, powinny korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.

Usługi szkoleniowe na rzecz lekarzy zwolnione od VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że w przedmiotowej sprawie opisane usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii stanowią usługi w zakresie kształcenia zawodowego, prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, a tym samym spełniają warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku VAT zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.

Organ podatkowy w swojej interpretacji szeroko rozważył przepisy ustawy o VAT, szczególnie skupiając się na art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ww. ustawy. Warunkiem zwolnienia od podatku na podstawie ww. uregulowania jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu, tj. prowadzenie szkoleń w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Zgodnie z analizą organu, przedmiotowe usługi szkoleniowe wpisują się w definicję kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W kontekście powołanych powyżej przepisów należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że doskonalenie zawodowe jest obowiązkiem lekarzy weterynarii, to prowadzone dla nich szkolenia należy uznać jako jedną z możliwych form realizacji tego obowiązku, tj. za kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie zawodowe. Zatem realizowane przez Pana szkolenia, obejmujące swoim zakresem tematykę dotyczącą ochrony zdrowia zwierząt oraz weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego i środowiska, świadczone na rzecz osób wykonujących zawód lekarza weterynarii, służą podnoszeniu kwalifikacji zawodowych określanych jako „kształcenie zawodowe”, czyli przekazywanie wiedzy, umiejętności, wiadomości związanych z konkretnym zawodem i jego wykonywaniem. W konsekwencji zostanie spełniony pierwszy z warunków uprawniających do zwolnienia od podatku VAT ww. usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy" - zaznaczył organ.

KIS wskazała w szczególności:

REKLAMA

"Jak wynika z opisu sprawy, w zakresie organizowanych Szkoleń działa Pan pod kontrolą organów samorządu zawodowego lekarzy weterynarii, w szczególności Komisji ds. Kształcenia i Specjalizacji. Szkolenia oparte są o programy nauczania zaakceptowane przez Komisję. Nie posiada Pan dowolności w zakresie kształtowania zasad swojego działania, a w ramach organizowanych Szkoleń musi Pan uzyskać akceptację Komisji, na podstawie Uchwały Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej w sprawie ustawicznego kształcenia. Powyższe oznacza, że w przedstawionych okolicznościach spełniona jest również druga przesłanka określona w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, tzn. szkolenia prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach".

Podsumowując, organ podatkowy w swojej interpretacji uzasadnił, iż usługi szkoleniowe dla lekarzy weterynarii, które świadczy wnioskodawca, są zgodne z warunkami art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT i jako takie, korzystają ze zwolnienia od VAT.

Źródło: Usługi Szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy weterynarii korzystają ze zwolnienia od podatku zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.457.2023.2.AA - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA