Jak zakwalifikować materiały jednorazowego użytku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
REKLAMA
REKLAMA
- Koszt materiałów jednorazowego użytku, a właściwa kwalifikacja
- Materiały należy zakwalifikować jako "pozostałe koszty"
- Podsumowanie
Koszt materiałów jednorazowego użytku, a właściwa kwalifikacja
Osoba prowadząca działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą "Gabinet Laryngologiczno- Alergologiczny" rozlicza się na zasadach ogólnych z podatku dochodowego od osób fizycznych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W swoim gabinecie zużywa różnorodne materiały jednorazowego użytku, takie jak wzierniki uszne, leki, testy alergologiczne itp. Materiały te nie są odsprzedawane pacjentom i są zużywane w związku z prowadzoną działalnością.
REKLAMA
Pytanie, które zadał wnioskodawca dotyczyło kwalifikacji tych materiałów do odpowiednich kategorii w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Materiały należy zakwalifikować jako "pozostałe koszty"
REKLAMA
Według interpretacji wydanej przez Dyrektora KIS, materiały jednorazowego użytku używane przy badaniach laryngologicznych i alergologicznych należy zakwalifikować jako "pozostałe koszty" i ująć je w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
"Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że w sytuacji gdy zużywane podczas wykonywania usług medycznych, tj. wykorzystywane przy badaniach lekarskich - laryngologicznych wzierniki uszne, leki (krople, maści, tabletki itp.), szpatułki, kompresy, materiały opatrunkowe, a przy badaniach lekarskich alergologicznych: leki, testy, komory do testów płatkowych (płatki), nożyki – lancety do testów, ustniki, nie stanowią materiałów podstawowych, pomocniczych, czy też towarów handlowych w rozumieniu § 3 pkt 1 lit. a, b, c) ww. rozporządzenia, to nie mogą zostać ujęte zgodnie z § 24-25 w sporządzanym spisie z natury.
Zakup ww. artykułów medycznych jednorazowego użytku winien być ewidencjonowany w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pozostałe wydatki), przeznaczonej do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10-12), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji organu, że materiały jednorazowego użytku, używane przy badaniach laryngologicznych i alergologicznych, powinny zostać ujęte jako "pozostałe koszty" w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Ta interpretacja ma znaczenie dla pytającego, ponieważ określa, jak powinien rozliczać te materiały w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.