Czy gabinet weterynaryjny musi opodatkować VAT-em usługi świadczone na rzecz Powiatowego Inspektora Weterynarii?
REKLAMA
REKLAMA
- Umowa z Powiatowym Inspektorem Weterynarii na świadczenie usług a VAT
- Czynności nie podlegają opodatkowaniu VAT-em
- Podsumowanie
Umowa z Powiatowym Inspektorem Weterynarii na świadczenie usług a VAT
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie Gabinetu weterynaryjnego. Właściciele Gabinetu to lekarze weterynarii, a dodatkowo zatrudniają dwóch lekarzy weterynarii na umowie o pracę. Chcą oni podpisać umowę z Powiatowym Inspektorem Weterynarii na świadczenie usług na jego rzecz. Umowa dotyczy wykonywania czynności określonych w art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, których zakres i organizację inspekcji ustala ta ustawa. Powiatowy Lekarz Weterynarii nie jest w stanie wykonać tych zadań ze względów finansowych i organizacyjnych, dlatego wyznacza lekarzy weterynarii na czas określony do ich wykonania. Pytanie podatnika dotyczyło opodatkowania tych czynności VAT-em.
REKLAMA
Czynności nie podlegają opodatkowaniu VAT-em
Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) czynności wykonywane przez Gabinet na rzecz Powiatowego Inspektora Weterynarii (PIW), zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. KIS uzasadnia to zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT "czynności wykonywane na podstawie przepisów prawa, polegające na wykonywaniu czynności, które nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług".
Podsumowanie
Wynika z interpretacji KIS, że czynności wykonywane przez Gabinet weterynaryjny na rzecz Powiatowego Inspektora Weterynarii, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to, że podatnik nie będzie musiał naliczać i odprowadzać VAT od tych usług. Natomiast dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że w przypadku podobnych sytuacji, gdzie czynności są wykonywane na podstawie przepisów prawa i nie stanowią samodzielnego wykonywania działalności gospodarczej, nie ma obowiązku opodatkowania tych czynności VAT-em.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.