Czy wypłacone zadośćuczynienie za śmierć dziecka podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Błąd lekarski
W 2019 roku, podczas pobytu w szpitalu, zmarło dziecko wnioskodawczyni na skutek błędu lekarskiego. Po przeprowadzonym postępowaniu, ubezpieczyciel uznał winę personelu medycznego i wypłacił zadośćuczynienie. Ponieważ wypłacona kwota była niewspółmierna do krzywdy, jaką ponieśli rodzice dziecka, wystosowano pismo do ubezpieczyciela lekarza i szpitala o zapłatę kwoty z tytułu zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę powstałą na skutek śmierci dziecka podczas pobytu w szpitalu. W 2022 r. zawarto z ubezpieczycielem ugodę, który wypłacił w tym samym roku stosowne kwoty z tytułu zadośćuczynienia .
REKLAMA
Wnioskodawczyni była zdania, że otrzymane zadośćuczynienie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jej stanowisko opierało się na interpretacjach podatkowych, które wskazywały, że wypłacone zadośćuczynienie nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko KIS/MF
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawczyni, wskazując, że zadośćuczynienie otrzymane z tytułu śmierci dziecka na skutek błędu lekarskiego korzysta ze zwolnienia podatkowego. Organ powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zwalnia od podatku dochodowego kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub działami specjalnymi produkcji rolnej oraz dochodu z art. 24 ust. 15 i 15a.
Wobec powyższego kwoty uzyskanego zadośćuczynienia wnioskodawczyni nie jest zobowiązana wykazywać w zeznaniu podatkowym za 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.