REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lekarz rezydent może opodatkować działalność gospodarczą podatkiem liniowym 19%?

weterynarz
weterynarz

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz rezydent zatrudniony na umowę o pracę oraz świadczący usługi w ramach działalności gospodarczej u tego samego pracodawcy może opodatkowywać przychody osiągane z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, tj. w sposób wskazany w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Umowa na świadczenie usług medycznych na oddziale

Wnioskodawczyni, lekarz rezydent zatrudniona na umowę o pracę w szpitalu na oddziale, rozszerzyła swoją działalność zawodową, prowadząc od lipca 2022 roku jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach tej działalności zawarła umowę na świadczenie usług medycznych na innym oddziale tego samego szpitala. Jej obowiązki na pierwszym oddziale różnią się od tych wykonywanych na drugim oddziale i obejmują szerszy zakres zadań, w tym działania administracyjne oraz nadzór ordynatora.

REKLAMA

Wnioskodawczyni pyta, czy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej o różnym zakresie obowiązków od tych w ramach umowy o pracę, może w 2024 roku opodatkować przychody z tej działalności podatkiem liniowym 19% na mocy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kobieta argumentuje, że obowiązki wynikające z umowy o pracę i działalności gospodarczej są odmienne, a zatrudnienie na jednym oddziale nie pokrywa się z zakresem działalności na drugim oddziale, co jej zdaniem uprawnia do opodatkowania działalności gospodarczej stawką 19%.

Przychody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym 19%

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni, uznając, że przychody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym 19%. Uzasadnienie to oparto na analizie przepisów prawa podatkowego, które rozróżniają źródła przychodów i umożliwiają wybór podatku liniowego, jeśli są spełnione konkretne warunki.

"Wskazała Pani, że zakres czynności świadczonych z tytułu umowy o pracę wymieniony w opisie sprawy jest szerszy niż ten wynikający z podpisanego przez Panią kontraktu.

REKLAMA

Oznacza to, że świadczone przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz Szpitala nie są tożsame z czynnościami, które wykonuje Pani na podstawie umowy o pracę z tym Szpitalem. Zatem nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec tego – zgodnie z opisem zdarzenia – z którego wynika, że jest Pani zatrudniona na umowę o pracę oraz świadczy usługi w ramach działalności gospodarczej u tego samego pracodawcy, przy założeniu innego zakresu wykonywanych przez Panią obowiązków, może Pani w 2024 r. przychody osiągane z działalności gospodarczej opodatkowywać podatkiem liniowym, tj. w sposób wskazany w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie 

Stanowisko organu podatkowego jest zgodne z obowiązującymi przepisami i dokładnie odnosi się do opisanej sytuacji. Wskazuje na możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym 19%, co jest korzystne dla wnioskodawczyni i zgodne z jej oczekiwaniami dotyczącymi prowadzenia działalności zawodowej w 2024 roku.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA