REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lekarz rezydent może opodatkować działalność gospodarczą podatkiem liniowym 19%?

weterynarz

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz rezydent zatrudniony na umowę o pracę oraz świadczący usługi w ramach działalności gospodarczej u tego samego pracodawcy może opodatkowywać przychody osiągane z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, tj. w sposób wskazany w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Umowa na świadczenie usług medycznych na oddziale

Wnioskodawczyni, lekarz rezydent zatrudniona na umowę o pracę w szpitalu na oddziale, rozszerzyła swoją działalność zawodową, prowadząc od lipca 2022 roku jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach tej działalności zawarła umowę na świadczenie usług medycznych na innym oddziale tego samego szpitala. Jej obowiązki na pierwszym oddziale różnią się od tych wykonywanych na drugim oddziale i obejmują szerszy zakres zadań, w tym działania administracyjne oraz nadzór ordynatora.

REKLAMA

Wnioskodawczyni pyta, czy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej o różnym zakresie obowiązków od tych w ramach umowy o pracę, może w 2024 roku opodatkować przychody z tej działalności podatkiem liniowym 19% na mocy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kobieta argumentuje, że obowiązki wynikające z umowy o pracę i działalności gospodarczej są odmienne, a zatrudnienie na jednym oddziale nie pokrywa się z zakresem działalności na drugim oddziale, co jej zdaniem uprawnia do opodatkowania działalności gospodarczej stawką 19%.

Przychody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym 19%

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni, uznając, że przychody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym 19%. Uzasadnienie to oparto na analizie przepisów prawa podatkowego, które rozróżniają źródła przychodów i umożliwiają wybór podatku liniowego, jeśli są spełnione konkretne warunki.

"Wskazała Pani, że zakres czynności świadczonych z tytułu umowy o pracę wymieniony w opisie sprawy jest szerszy niż ten wynikający z podpisanego przez Panią kontraktu.

REKLAMA

Oznacza to, że świadczone przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz Szpitala nie są tożsame z czynnościami, które wykonuje Pani na podstawie umowy o pracę z tym Szpitalem. Zatem nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec tego – zgodnie z opisem zdarzenia – z którego wynika, że jest Pani zatrudniona na umowę o pracę oraz świadczy usługi w ramach działalności gospodarczej u tego samego pracodawcy, przy założeniu innego zakresu wykonywanych przez Panią obowiązków, może Pani w 2024 r. przychody osiągane z działalności gospodarczej opodatkowywać podatkiem liniowym, tj. w sposób wskazany w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie 

Stanowisko organu podatkowego jest zgodne z obowiązującymi przepisami i dokładnie odnosi się do opisanej sytuacji. Wskazuje na możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym 19%, co jest korzystne dla wnioskodawczyni i zgodne z jej oczekiwaniami dotyczącymi prowadzenia działalności zawodowej w 2024 roku.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA