Jaką stawką ryczałtu opodatkowana jest działalność weterynaryjna?
REKLAMA
REKLAMA
- Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – lekarz weterynarii
- Lekarz weterynarii ma możliwość zastosowania ryczałtu w stawce 8,5%
Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – lekarz weterynarii
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od marca 2016 roku. Usługi świadczone przez podatniczkę jako lekarza weterynarii są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 75.00.1. Prowadzona działalność spełnia warunki definicji działalności usługowej w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zainteresowana od 1 stycznia 2022 r. wybrała formę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i zamierza opodatkować przychód stawką ryczałtu w wysokości 8,5%. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zostało przez nią złożone 1 lutego 2022 r. Pierwszy przychód w roku 2022 wnioskodawczyni osiągnęła w styczniu.
REKLAMA
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wybór stawki ryczałtu w wysokości 8,5% od przychodu w roku podatkowym 2022 jest prawidłowy w przypadku wykonywania przez nią działalności weterynaryjnej zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku.
Lekarz weterynarii ma możliwość zastosowania ryczałtu w stawce 8,5%
REKLAMA
Według odpowiedzi udzielonej przez KIS, wnioskodawczyni może zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 8,5% od przychodu w roku podatkowym 2022. Dyrektor KIS podkreślił, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stawka 8,5% określona została dla „przychodów z działalności usługowej”. W praktyce przyjmuje się, że stosują ją ci przedsiębiorcy, których działalność nie została wprost przypisana do żadnej innej stawki. W związku z tym, organ wyjaśnił, że pomimo braku bezpośredniego wymienienia zawodu lekarza weterynarii w ustawie o ryczałcie, działalność weterynaryjna może być uznana za działalność usługową podlegającą opodatkowaniu ww. stawką ryczałtu.
Z uwagi na powyższe, przychody uzyskiwane przez podatniczkę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług weterynaryjnych sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 75.00.1 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA