REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lekarz rezydent może opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem?

lekarz teleporada przychodnia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz rezydent ma prawo opodatkować swoje przyszłe przychody z planowanej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ rodzaj i charakter świadczeń, które zamierza świadczyć w ramach tej działalności, różnią się od tych, które wykonywał jako lekarz rezydent.

Możliwość opodatkowania działalności gospodarczej lekarza rezydenta ryczałtem

W okresie od 25 listopada 2019 r. do 4 sierpnia 2023 r. wnioskodawca pracował jako lekarz rezydent w jednostce akredytowanej do prowadzenia specjalizacji. W przyszłości planuje on prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą, świadcząc usługi medyczne na rzecz pacjentów w formie dyżurów lekarskich.

REKLAMA

Czy w opisanym stanie faktycznym istnieje możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Wnioskodawca jest zdania, że ma prawo opodatkować przychody z planowanej działalności gospodarczej w formie ryczałtu, jako że usługi, które zamierza świadczyć, różnią się od tych, które wykonywał jako rezydent.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, potwierdzając, że ma on prawo opodatkować przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

W swoim uzasadnieniu, KIS stwierdziła, że różnice w rodzaju i charakterze świadczeń między działalnością gospodarczą a umową o pracę rezydenta sprawiają, że przepis art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wykluczający możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie ma zastosowania w przypadku wnioskodawcy. KIS potwierdziła, że zgodnie z przepisami ustawy wnioskodawca ma prawo opodatkować swoje przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zarówno wnioskodawca, jak i organ podatkowy podkreślili istotne różnice między pracą wnioskodawcy jako lekarza rezydenta a planowaną przez niego działalnością gospodarczą. Podczas gdy w ramach umowy rezydenckiej wnioskodawca nie mógł pracować samodzielnie i działał pod nadzorem lekarza specjalisty, w ramach planowanej działalności gospodarczej będzie działał samodzielnie, udzielając porad pacjentom, dokonując diagnoz i kwalifikując do hospitalizacji, bez nadzoru lekarzy specjalistów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem (usługi świadczone na rzecz byłego pracodawcy). - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.774.2023.2.MJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA