REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik będący rezydentem Arabii Saudyjskiej musi płacić podatek od dochodów ze sprzedaży akcji notowanych na GPW w Polsce?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że osoba, będąca rezydentem podatkowym Arabii Saudyjskiej, ale posiadająca rachunek maklerski w Polsce, z tytułu sprzedaży akcji notowanych na GPW lub innych instrumentów finansowych nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie Polski, ani do złożenia deklaracji PIT-38 z tego tytułu.

Rezydent podatkowy Arabii Saudyjskiej 

Wnioskodawca posiada centrum ośrodków życiowych na terenie Arabii Saudyjskiej i jest rezydentem podatkowym Arabii Saudyjskiej. Podatnik dysponuje certyfikatem rezydencji podatkowej wydanym przez właściwe organy Arabii Saudyjskiej. Podatnik posiada rachunek maklerski w Domu Maklerskim mającym siedzibę na terenie Polski, za pośrednictwem którego dokonuje obrotu papierami wartościowymi, w tym akcjami polskich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Podatnik otrzymuje PIT-8C od Biura Maklerskiego, wskazujący wartość przychodu ze sprzedaży akcji. Podatnik corocznie przekazuje do Biura Maklerskiego certyfikat rezydencji podatkowej potwierdzający, iż jest rezydentem podatkowym Arabii Saudyjskiej. 

REKLAMA

REKLAMA

Zamiarem Wnioskodawcy nie jest nabywanie akcji spółek ani też certyfikatów inwestycyjnych funduszy, których więcej niż 50% wartości składa się bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego położonego w Polsce. Dodatkowo, Wnioskodawca złożył wniosek odnośnie akcji oraz certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych

W związku z tym, Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w przypadku, gdy w danym roku podatkowym Podatnik uzyska dochód ze zbycia akcji lub certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych, powinien po zakończeniu roku podatkowego złożyć deklarację PIT-38 i zapłacić podatek dochodowy?

Dochody ze sprzedaży akcji notowanych na GPW nie podlegają opodatkowaniu w Polsce

Zgodnie z art. 3 ust. 2a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa PIT), osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski, podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu jedynie od dochodów (przychodów) osiąganych na terenie Polski. 

REKLAMA

Według art. 3 ust. 2b Ustawy PIT, dochody uzyskiwane przez nierezydentów, które podlegają opodatkowaniu w Polsce, obejmują m.in. dochody z tytułu przeniesienia własności akcji oraz papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże, zastosowanie mają również umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, które przeważają nad przepisami ustawy. W przypadku Podatnika, który jest rezydentem podatkowym Arabii Saudyjskiej i nie zamieszkuje na terenie Polski, dochody ze sprzedaży akcji notowanych na GPW nie podlegają opodatkowaniu w Polsce na podstawie art. 13 ust. 7 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

"W opisie sprawy wskazał Pan, że Pana zamiarem nie jest nabywanie akcji spółek ani też certyfikatów inwestycyjnych funduszy, których więcej niż 50% wartości składa się bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego położonego w Polsce. Dodatkowo – jak Pan zaznaczył – sprzedawane przez Pana akcje nie stanowią pakietu reprezentującego 10% kapitału zakładowego poszczególnej spółki.

Uwzględniając powyższe, dochody, jakie uzyska Pan ze sprzedaży akcji i certyfikatów inwestycyjnych w roku 2022 oraz w latach następnych będą – stosownie do treści art. 13 ust. 7 Konwencji – podlegały opodatkowaniu wyłącznie w Pana miejscu zamieszkania, tj. w Arabii Saudyjskiej. W związku ze sprzedażą takich instrumentów finansowych nie będzie Pan zatem zobowiązany do złożenia zeznań podatkowych PIT-38 za poszczególne lata podatkowe, jak również do zapłaty z tego tytułu podatku w Polsce." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Zgodnie z udzieloną interpretacją, Podatnik, będący rezydentem podatkowym Arabii Saudyjskiej i nie zamieszkujący na terenie Polski, nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce z tytułu dochodów ze sprzedaży akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Polsce.

Oznacza to, że Podatnik nie musi składać deklaracji PIT-38 i nie musi opłacać podatku dochodowego w Polsce z tego tytułu. Dochody ze sprzedaży akcji przez Podatnika nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, z uwagi na obowiązującą Konwencję między Polską a Arabią Saudyjską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.332.2022.2.MST

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA