Strata na sprzedaży wierzytelności do funduszu sekurytyzacyjnego jako koszt uzyskania przychodu
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Bank, jako wnioskodawca, prowadzi działalność na podstawie ustawy Prawo bankowe. W ramach prowadzonej działalności udziela kredytów i pożyczek, które są dla niego źródłem przychodu. W przypadku braku spłaty wierzytelności, bank podejmuje działania w celu odzyskania środków finansowych, w tym poprzez sprzedaż wierzytelności do funduszu sekurytyzacyjnego.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całej straty ze zbycia funduszowi sekurytyzacyjnemu wierzytelności z tytułu kredytu, stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną ze zbycia alokowaną na kapitał kredytu a pozostałą do spłaty kwotą kapitału kredytu - do wysokości kwoty udzielonego kredytu, z wyłączeniem odsetek, prowizji i opłat - także wtedy, gdy ponad 12 miesięczne opóźnienie w spłacie dotyczy tylko części kapitału kredytu lub tylko całości albo części odsetek.
Stanowisko wnioskodawcy było takie, że bank jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całej straty ze zbycia funduszowi sekurytyzacyjnemu wierzytelności z tytułu kredytu, niezależnie od tego, czy 12-miesięczne opóźnienie w spłacie dotyczyło tylko części kapitału kredytu czy tylko całości albo części odsetek.
Stanowisko KIS
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa, w odpowiedzi na zapytanie, potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. KIS uznała, że strata wynikła ze zbycia wierzytelności bankowej funduszowi sekurytyzacyjnemu może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. KIS podkreśliła, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
KIS zauważyła, że zgodnie z art. 15 ust. 1h pkt 2 updop, w bankach kosztem uzyskania przychodów jest także strata ze zbycia funduszowi sekurytyzacyjnemu albo towarzystwu funduszy inwestycyjnych tworzącemu fundusz sekurytyzacyjny wierzytelności z tytułu kredytów (pożyczek), stanowiąca różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną ze zbycia a wartością wierzytelności z tytułu udzielonego przez bank kredytu (pożyczki) - do wysokości kwoty udzielonego kredytu (pożyczki), z wyłączeniem odsetek, prowizji i opłat, jeżeli opóźnienie w spłacie kapitału tego kredytu (pożyczki) lub odsetek przekracza 12 miesięcy.
Podsumowanie
Wnioskodawca może zatem zaliczyć stratę ze zbycia funduszowi sekurytyzacyjnemu wierzytelności z tytułu kredytu do kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z faktu, że opóźnienie w spłacie kredytu może dotyczyć zarówno kapitału kredytu, jak i odsetek. Banki korzystające z tego rozwiązania mogą zmniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i skorzystać z niższej stawki podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.