Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż budynku restauracji - pytanie podatnika
Spółka, będąca czynnym podatnikiem VAT, rozpoczęła budowę budynku przeznaczonego na restaurację w maju 2017 roku. Inwestycja została zakończona w lipcu 2018 roku, a od momentu oddania budynku do użytkowania minęły 2 lata. Firma nie ponosiła od tego czasu żadnych wydatków związanych z tą nieruchomością. Obecnie planuje sprzedaż budynku restauracji wraz z jego wyposażeniem i środkami trwałymi, który jest przeznaczony do działalności opodatkowanej VAT.
REKLAMA
Wątpliwości spółki dotyczyły kwestii ustalenia, czy sprzedaż budynku restauracji będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT. W swoim stanowisku firma podkreśliła, że budynek został oddany do użytkowania zgodnie z decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w lipcu 2018 roku. W związku z tym sprzedaż ta powinna korzystać ze zwolnienia od podatku VAT z uwagi na upływ 2-letniego okresu pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku.
Zwolnienie od VAT sprzedaży budynku restauracji
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że sprzedaż budynku restauracji będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwolniona od podatku jest dostawa budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz gdy od pierwszego zasiedlenia upłynęło co najmniej 2 lata.
Następnie KIS wskazała, że analiza okoliczności sprawy potwierdza, że dostawa budynku restauracji, nastąpi po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku, które mogłyby wpływać na prawo do zwolnienia. W związku z tym dostawa budynku restauracji spełnia warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
„Z analizy informacji zawartych w opisie sprawy wynika zatem, że dostawa budynku restauracji, nastąpi po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia. Wobec powyższego sprzedaż budynku restauracji spełnia przesłanki warunkujące możliwość skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.