REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy funkcja urzędnika wyborczego podlega zwolnieniu podatkowemu?

urna wyborca, urzędnik wyborczy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przychody wnioskodawcy z tytułu pełnienia funkcji urzędnika wyborczego nie kwalifikują się do zwolnienia podatkowego.

Funkcja urzędnika wyborczego a PIT

Wnioskodawca pełnił funkcję urzędnika wyborczego na podstawie powołania od 2018 roku. W trakcie przerwy w pełnieniu funkcji w 2020 roku, pełnił także funkcję przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej podczas wyborów prezydenckich. Za lata 2018, 2019, 2020 i 2021 otrzymywał informacje PIT-11 oraz PIT-R dotyczące swoich przychodów z tytułu pełnienia funkcji urzędnika wyborczego. Przychody zostały różnie sklasyfikowane, m.in., jako "działalność wykonywana osobiście", "umowy o dzieło" oraz "czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich". Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy przychody uzyskane jako urzędnik wyborczy, są zwolnione z opodatkowania. Podatnik jest zdania, że nie uwzględniono kwoty wolnej od podatku za pełnienie funkcji urzędnika wyborczego, co skutkowało naliczeniem nadmiernego podatku. Ponadto, mężczyzna uważa, że przysługuje mu zwrot w postaci nadpłaty.

REKLAMA

KIS: przychody urzędnika wyborczego nie są zwolnione z PIT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było błędne. W opinii organu podatkowego przychody wynikające z pełnienia funkcji urzędnika wyborczego nie kwalifikują się do zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według interpretacji organu podatkowego, zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT, dotyczy diet i zwrotów kosztów otrzymywanych przez osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie, natomiast nie obejmuje wszelkich przychodów z tego tytułu. KIS stwierdziła, że wynagrodzenie, które wnioskodawca otrzymał za pełnienie funkcji urzędnika wyborczego, nie kwalifikuje się jako "dieta" lub "zwrot kosztów", co jest warunkiem koniecznym do skorzystania ze zwolnienia.

KIS zaznaczyła, że wynagrodzenie otrzymywane przez urzędnika wyborczego jest określane jako "wynagrodzenie" w przepisach kodeksu wyborczego, a nie jako "dieta" lub "zwrot kosztów". W konsekwencji, ponieważ przepisy kodeksu wyborczego używają terminu "wynagrodzenie" w odniesieniu do świadczeń dla urzędników wyborczych, przychody te nie spełniają kryteriów zwolnienia podatkowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.491.2022.3.SJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA