Czy zadośćuczynienie otrzymane na podstawie ugody sądowej jest zwolnione z podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Zadośćuczynienie na podstawie ugody
- Zwolnione z podatku dochodowego do wysokości określonej w wyroku lub ugodzie
- Podsumowanie
Zadośćuczynienie na podstawie ugody
W dniu 29 marca 2023 r. została zawarta ugoda sądowa z byłym pracownikiem Wnioskodawcy. Ugoda wynikła z oskarżenia prywatnego, które zostało wniesione przez Wnioskodawcę. Pracownik został oskarżony o publiczne pomówienie oraz naruszenie nietykalności cielesnej. W wyniku ugody, oskarżony zobowiązał się zapłacić Wnioskodawcy kwotę 7 000 zł tytułem zadośćuczynienia.
REKLAMA
Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem: Czy otrzymane zadośćuczynienie na podstawie ugody sądowej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Zwolnione z podatku dochodowego do wysokości określonej w wyroku lub ugodzie
REKLAMA
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odszkodowania i zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej są zwolnione z podatku dochodowego, do wysokości określonej w wyroku lub ugodzie. Wyjątkiem są zadośćuczynienia związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
W przypadku Wnioskodawcy, ugoda została zawarta przed sądem w postępowaniu karnym i zadośćuczynienie było związane z pomówieniem i naruszeniem nietykalności cielesnej. Nie miało to związku z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, który nie prowadzi działalności gospodarczej zgodnie z wpisem w CEiDG, a działa w dziale specjalnym produkcji rolnej. Zdarzenie, które spowodowało oskarżenie prywatne, było również ewidentnym wybrykiem chuligańskim.
Zgodnie z powyższym, otrzymane zadośćuczynienie może korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
"Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że przyznane na podstawie ugody sądowej zadośćuczynienie z tytułu publicznego pomówienia oraz naruszenia nietykalności cielesnej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ.
Podsumowanie
W przypadku Wnioskodawcy, otrzymane zadośćuczynienie nie podlega opodatkowaniu, ponieważ zgodnie z przepisami przyznane na podstawie ugody sądowej zadośćuczynienie z tytułu publicznego pomówienia oraz naruszenia nietykalności cielesnej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla Wnioskodawcy oznacza to, że nie musi płacić podatku dochodowego od otrzymanej kwoty zadośćuczynienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.