REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy transakcja nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej podlega opodatkowaniu PCC?

ochrona zdrowia pieniądze lekarz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych transakcji nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej.

Nabycie nieruchomości przeznaczonej na działalność leczniczą

Podmiot leczniczy, którego głównym przedmiotem działalności jest działalność fizjoterapeutyczna, zamierza nabyć nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem wraz z prowadzoną działalnością leczniczą w zakresie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej − rehabilitacja lecznicza w rodzaju ośrodek/zakład dziennej rehabilitacji w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy o działalności leczniczej. W ramach tej umowy nastąpi przeniesienie ogółu praw i obowiązków związanych z prowadzeniem działalności przedsiębiorstwa. Po zakupie nieruchomości wraz z zakładem leczniczym podmiot będzie kontynuował wcześniej prowadzoną działalność, tj. będzie w nabytej nieruchomości udzielał świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na powyższe do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy opisana transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości przeznaczonej w całości na działalność w zakresie opieki zdrowotnej jest czynnością cywilnoprawną w sprawach zdrowia i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PCC.

Podmiot argumentował, że nabycie przedmiotowej nieruchomości wraz z zakładem leczniczym zarejestrowanym w tej nieruchomości, oraz przejęcie praw i obowiązków od podmiotu leczniczego, który dotychczas prowadził w tej nieruchomości działalność leczniczą − co do nabycia nieruchomości − nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o PCC.

Transakcja nie podlega opodatkowaniu PCC

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że transakcja nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej nie podlega opodatkowaniu PCC.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PCC. Wyjaśnił, że umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega z reguły opodatkowaniu PCC. W ww. ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania PCC. Zaznaczył, że zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ww. ustawy: „nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS wskazała, że ustawodawca, normując w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o PCC wyłączenie z obowiązku zapłaty podatku od tych czynności cywilnoprawnych, które dotyczą spraw zdrowia, nie określił szczegółowo jego zakresu. Dlatego też możliwe jest skorzystanie z wyłączenia od podatku w sprawach, które są związane ze zdrowiem zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Podkreśliła, że za czynność w sprawie zdrowia, która korzysta z wyłączenia przewidzianego w tym przepisie, uznać można czynność związaną z szeroko pojętą działalnością leczniczą wykonywaną przez podmiot do tego uprawniony, w tym mającą na celu umożliwienie mu realizacji powierzonych zadań z zakresu zdrowia.

„W rezultacie, nabycie przez Państwa nieruchomości wraz z zakładem leczniczym – w której będą Państwo udzielać świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w ramach umowy z (…) – będzie objęte wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Opisana sytuacja spełnia przewidziany w ww. artykule warunek dla zastosowania tego wyłączenia – którym jest czynność w sprawach zdrowia. Tym samym, ww. transakcja, w związku z wyłączeniem, o którym mowa w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006438866,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-12-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0111-KDIB2-3-4014-492-2023-1-ASZ.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA