Czy transakcja nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej podlega opodatkowaniu PCC?
REKLAMA
REKLAMA
Nabycie nieruchomości przeznaczonej na działalność leczniczą
Podmiot leczniczy, którego głównym przedmiotem działalności jest działalność fizjoterapeutyczna, zamierza nabyć nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem wraz z prowadzoną działalnością leczniczą w zakresie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej − rehabilitacja lecznicza w rodzaju ośrodek/zakład dziennej rehabilitacji w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy o działalności leczniczej. W ramach tej umowy nastąpi przeniesienie ogółu praw i obowiązków związanych z prowadzeniem działalności przedsiębiorstwa. Po zakupie nieruchomości wraz z zakładem leczniczym podmiot będzie kontynuował wcześniej prowadzoną działalność, tj. będzie w nabytej nieruchomości udzielał świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
REKLAMA
REKLAMA
Z uwagi na powyższe do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy opisana transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości przeznaczonej w całości na działalność w zakresie opieki zdrowotnej jest czynnością cywilnoprawną w sprawach zdrowia i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PCC.
Podmiot argumentował, że nabycie przedmiotowej nieruchomości wraz z zakładem leczniczym zarejestrowanym w tej nieruchomości, oraz przejęcie praw i obowiązków od podmiotu leczniczego, który dotychczas prowadził w tej nieruchomości działalność leczniczą − co do nabycia nieruchomości − nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o PCC.
Transakcja nie podlega opodatkowaniu PCC
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że transakcja nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej nie podlega opodatkowaniu PCC.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PCC. Wyjaśnił, że umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega z reguły opodatkowaniu PCC. W ww. ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania PCC. Zaznaczył, że zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ww. ustawy: „nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia".
KIS wskazała, że ustawodawca, normując w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o PCC wyłączenie z obowiązku zapłaty podatku od tych czynności cywilnoprawnych, które dotyczą spraw zdrowia, nie określił szczegółowo jego zakresu. Dlatego też możliwe jest skorzystanie z wyłączenia od podatku w sprawach, które są związane ze zdrowiem zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Podkreśliła, że za czynność w sprawie zdrowia, która korzysta z wyłączenia przewidzianego w tym przepisie, uznać można czynność związaną z szeroko pojętą działalnością leczniczą wykonywaną przez podmiot do tego uprawniony, w tym mającą na celu umożliwienie mu realizacji powierzonych zadań z zakresu zdrowia.
„W rezultacie, nabycie przez Państwa nieruchomości wraz z zakładem leczniczym – w której będą Państwo udzielać świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w ramach umowy z (…) – będzie objęte wyłączeniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Opisana sytuacja spełnia przewidziany w ww. artykule warunek dla zastosowania tego wyłączenia – którym jest czynność w sprawach zdrowia. Tym samym, ww. transakcja, w związku z wyłączeniem, o którym mowa w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.