Czy dotacje otrzymywane z Urzędu Marszałkowskiego powinny być opodatkowane podatkiem PIT?
REKLAMA
REKLAMA
- Dotacje z Urzędu Marszałkowskiego za straty z zastosowania ulg na bilety
- Dotacje korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem PIT
- Podsumowanie
Dotacje z Urzędu Marszałkowskiego za straty z zastosowania ulg na bilety
Osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą i rozliczająca się w formie podatku liniowego oraz będąca podatnikiem VAT, zgłosiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pytanie dotyczące opodatkowania otrzymywanych dotacji.
REKLAMA
Wnioskodawca zajmował się głównie krajowymi i międzynarodowymi przewozami drogowymi osób, sprzedając bilety uwzględniające różne ulgi, takie jak dla uczniów czy osób niepełnosprawnych. Otrzymywał refundację z budżetu państwa za straty wynikające z zastosowania tych ulg. W związku z tym, wnioskodawca zapytał: Czy otrzymywane przez Pana z Urzędu Marszałkowskiego dotacje (w kwocie netto po potrąceniu i odprowadzeniu podatku VAT), stanowiące refundację z budżetu państwa strat ponoszonych w związku ze stosowaniem obowiązujących ulg ustawowych przy sprzedaży biletów, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)?
Dotacje korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem PIT
REKLAMA
Dyrektor KIS odpowiedział na zapytanie wnioskodawcy i potwierdził, że otrzymywane przez niego dotacje, będące refundacją z budżetu państwa za straty wynikające z zastosowania ulg przy sprzedaży biletów, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca może zastosować to zwolnienie, gdyż dotacje te stanowią dotacje w rozumieniu art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
"Pana zdaniem, analiza opisanego stanu prawnego prowadzi do wniosku, zgodnie z którym samorządy województw przekazują przewoźnikom dopłaty do krajowych autobusowych przejazdów pasażerskich z tytułu stosowania obowiązujących ustawowych ulg w tych przewozach. Kwotę dopłaty stanowi różnica pomiędzy wartością sprzedaży biletów obliczoną według cen nieuwzględniających ustawowych ulg, a wartością sprzedaży tych biletów w cenach uwzględniających te ulgi. Oznacza to, że dopłaty do ceny biletów mieszczą się w zakresie zadań własnych województwa i stanowią dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.
W konsekwencji otrzymywane z Urzędu Marszałkowskiego dotacje, stanowiące dopłaty do sprzedaży biletów ulgowych winny korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał Wnioskodawca, do czego przychylił się Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji wynika, że Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do otrzymywanych dotacji.
Dla wnioskodawcy oznacza to, że nie musi opodatkowywać otrzymanych dotacji podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.