Czy środki pieniężne otrzymane przez wspólnotę mieszkaniową od dewelopera na remont klatek schodowych są zwolnione z CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Środki pieniężne otrzymane przez wspólnotę a CIT
W sąsiedztwie budynku wspólnoty (wnioskodawca) zostanie wybudowany przez dewelopera wielokondygnacyjny wieżowiec. W rezultacie wspólnota wynegocjowała z deweloperem, że przekaże on jej środki pieniężne lub dokona remontu klatek w budynkach należących do niej w zamian za zrzeczenie się wszelkich roszczeń względem projektu budowlanego i prawa do wniesienia sprzeciwu od pozwolenia na budowę.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy otrzymane środki pieniężne przeznaczone na remont klatek lub wartość remontu klatek, który zostanie wykonany przez dewelopera jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych.
Wspólnota mieszkaniowa, powołując się na interpretację indywidualną Ministra Finansów, argumentowała, że środki pozyskane od dewelopera, które zaspokoją potrzeby mieszkańców członków wspólnoty w całości podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.
Dochód podlega opodatkowaniu CIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że aby można było uznać, że dochód wspólnoty z otrzymanych od dewelopera środków pieniężnych na remont klatek lub wartości remontu klatek jest zwolniony z opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych muszą być spełnione łącznie dwa warunki, tj. dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i muszą być one przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
"Odnosząc powyższe wyjaśnienia do wątpliwości Wspólnoty stwierdzić należy, że otrzymany dochód nie zostanie osiągnięty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Wskazać bowiem należy, że uzyskany dochód Wspólnoty będzie w rzeczywistości należnością od dewelopera otrzymaną w zamian za zrzeczenie się wszelkich roszczeń względem projektu budowlanego i prawa do wniesienia sprzeciwu od pozwolenia na budowę. Przychód uzyskany przez Wspólnotę mieszkaniową od dewelopera nie może być uznany za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Nie będzie to bowiem dochód związany z wymienionymi wyżej lokalami, pomieszczeniami, obiektami, urządzeniami stanowiącymi zasoby mieszkaniowe – przychodami uzyskanymi bezpośrednio z tytułu korzystania z zasobów mieszkaniowych (opłaty, czynsze, wpłaty na fundusz remontowy itd.). Ponadto, źródłem tego dochodu nie będą zasoby mieszkaniowe, ale wpłata od dewelopera prowadzącego inwestycję budowlaną w sąsiedztwie budynku Wspólnoty. W sytuacji opisanej we wniosku deweloper prowadzi jedynie inwestycję znajdującą się na działce obok budynku Wspólnoty, która do niej nie należy i nie można jej zaliczyć do gospodarki zasobami mieszkaniowymi".
Z uwagi na powyższe organ stwierdził, że dochód, jaki wspólnota uzyska od dewelopera nie stanowi dochodu uzyskanego z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT. Podsumowując, organ podatkowy stwierdził, że przedmiotowy dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.