REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy środki pieniężne otrzymane przez wspólnotę mieszkaniową od dewelopera na remont klatek schodowych są zwolnione z CIT?

mieszkanie podmiejskie bloki kredyt
mieszkanie podmiejskie bloki kredyt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, z której wynika, że finanse otrzymane od dewelopera w zamian za rezygnację z roszczeń wobec planowanej inwestycji budowlanej, mimo ich przeznaczenia na remont klatek schodowych, nie są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Środki pieniężne otrzymane przez wspólnotę a CIT

W sąsiedztwie budynku wspólnoty (wnioskodawca) zostanie wybudowany przez dewelopera wielokondygnacyjny wieżowiec. W rezultacie wspólnota wynegocjowała z deweloperem, że przekaże on jej środki pieniężne lub dokona remontu klatek w budynkach należących do niej w zamian za zrzeczenie się wszelkich roszczeń względem projektu budowlanego i prawa do wniesienia sprzeciwu od pozwolenia na budowę.   

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy otrzymane środki pieniężne przeznaczone na remont klatek lub wartość remontu klatek, który zostanie wykonany przez dewelopera jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa, powołując się na interpretację indywidualną Ministra Finansów, argumentowała, że środki pozyskane od dewelopera, które zaspokoją potrzeby mieszkańców członków wspólnoty w całości podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.

Dochód podlega opodatkowaniu CIT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że aby można było uznać, że dochód wspólnoty z otrzymanych od dewelopera środków pieniężnych na remont klatek lub wartości remontu klatek jest zwolniony z opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych muszą być spełnione łącznie dwa warunki, tj. dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i muszą być one przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

KIS wskazała w szczególności:

REKLAMA

"Odnosząc powyższe wyjaśnienia do wątpliwości Wspólnoty stwierdzić należy, że otrzymany dochód nie zostanie osiągnięty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Wskazać bowiem należy, że uzyskany dochód Wspólnoty będzie w rzeczywistości należnością od dewelopera otrzymaną w zamian za zrzeczenie się wszelkich roszczeń względem projektu budowlanego i prawa do wniesienia sprzeciwu od pozwolenia na budowę. Przychód uzyskany przez Wspólnotę mieszkaniową od dewelopera nie może być uznany za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Nie będzie to bowiem dochód związany z wymienionymi wyżej lokalami, pomieszczeniami, obiektami, urządzeniami stanowiącymi zasoby mieszkaniowe – przychodami uzyskanymi bezpośrednio z tytułu korzystania z zasobów mieszkaniowych (opłaty, czynsze, wpłaty na fundusz remontowy itd.). Ponadto, źródłem tego dochodu nie będą zasoby mieszkaniowe, ale wpłata od dewelopera prowadzącego inwestycję budowlaną w sąsiedztwie budynku Wspólnoty. W sytuacji opisanej we wniosku deweloper prowadzi jedynie inwestycję znajdującą się na działce obok budynku Wspólnoty, która do niej nie należy i nie można jej zaliczyć do gospodarki zasobami mieszkaniowymi".

Z uwagi na powyższe organ stwierdził, że dochód, jaki wspólnota uzyska od dewelopera nie stanowi dochodu uzyskanego z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT. Podsumowując, organ podatkowy stwierdził, że przedmiotowy dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.537.2023.1.MK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Decimus Maximus
    2023-11-10 14:40:57
    Od łapówek płaci się podatki....
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

REKLAMA