Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą - kierowca świadczący usługi transportowe - może zaliczyć wartość diet do kosztów działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy wartość diet może być kosztem w jednoosobowej działalności gospodarczej?
- Dyrektor KIS odpowiedział twierdząco
- Podsumowanie
Czy wartość diet może być kosztem w jednoosobowej działalności gospodarczej?
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, samodzielnie prowadzącym zarejestrowaną pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów. Świadczy usługi transportowe, korzystając z własnego samochodu. Rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wykonuje samodzielnie usługi transportowe na terenie Polski i Unii Europejskiej jako właściciel firmy i tym samym kierowca. Zalicza wartość diet z tytułu podróży służbowych do kosztów uzyskania przychodów, przy czym nie przekracza to wysokości diet przysługujących pracownikom, określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA
Wnioskodawca skierował do Dyrektora KIS zapytanie: Czy jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (właściciel firmy), świadcząca usługi transportowe osobiście na rzecz innego podmiotu, odbywając w związku z tym krajowe i zagraniczne podróże służbowe, ma Pan prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, biorąc pod uwagę zmiany w odrębnych przepisach, tj. dodanie art. 21b w ustawie o czasie pracy kierowców obowiązującego od 2 lutego 2022 r. na mocy ustawy z 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw?
Dyrektor KIS odpowiedział twierdząco
REKLAMA
Według interpretacji organu, wnioskodawca, jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i wykonująca usługi transportowe osobiście na rzecz innego podmiotu, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są wszystkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją, podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i świadczący usługi transportowe osobiście na rzecz innego podmiotu, ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom.
Interpretacja ta ma znaczenie zarówno dla pytającego, który może kontynuować praktykę zaliczania diet do kosztów uzyskania przychodów, jak i dla organów, które powinny uwzględniać te wydatki jako koszty działalności gospodarczej podatnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.