Czy kierowcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą zaliczać diety do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Wartość diet z tytułu podróży służbowych
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi kierowcy w ramach transportu drogowego towarów. Wykonuje usługi kierowania pojazdami o DMC pow. 3,5 t należącymi do Zleceniodawcy i na jego licencji. W ramach świadczonych usług wykonuje wyjazdy międzynarodowe, które są podróżami służbowymi. Wnioskodawca zalicza do kosztów uzyskania przychodu wartość diet z tytułu podróży służbowych, w wysokości nieprzekraczającej diet przysługujących pracownikom tzw. budżetówki. Wątpliwości dotyczące rozliczania kosztów wyjazdów służbowych pojawiły się w lutym 2022 r., kiedy to zaczął obowiązywać nowy przepis znoszący wysokość diet dla kierowców delegowanych i rozliczania ich, zgodnie z pakietem mobilności wg płacy minimalnej obowiązującej w danym kraju pobytu.
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że ma prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu wydatki z tytułu diet za czas przebywania w podróży służbowej, gdzie świadczy usługi kierowania pojazdem, ponieważ podróże te bezpośrednio związane są z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
To koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząca osobiście usługi kierowania pojazdem należącym do zleceniodawcy, ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej wartość diet z tytułu podróży służbowych.
KIS podkreśliła, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmując swoją dyspozycją sytuacje odbywania podróży służbowych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, nie przewidują do tej kategorii podatników żadnych wyłączeń o charakterze przedmiotowym lub podmiotowym. Wobec tego nieuprawnione jest różnicowanie osób prowadzących działalność gospodarczą według kryterium wykonywanej przez nie działalności.
W konsekwencji, wnioskodawca ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, niezależnie od zmian w odrębnych przepisach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.