REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy diety otrzymywane przez członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej są zwolnione z PIT?

mieszkania rynek mieszkaniowy wtórny nieruchomości osiedle za żelazną bramą warszawa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że dieta otrzymywana przez podatniczkę z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącej zarządu wspólnoty mieszkaniowej stanowić będzie tzw. przychód z innych źródeł, który nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dieta członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej, a PIT

Wnioskodawczyni jest na emeryturze od 2005 r. Pracowała społecznie jako przewodnicząca zarządu wspólnoty mieszkaniowej przez około 10 lat. Od 2020 r. do 2022 r. pobierała dietę w wysokości 50 zł miesięcznie, jako koszty telefonu i ewentualnych przejazdów. Wnioskodawczyni płaciła od tej kwoty podatek za 2020 r. - 100 zł i za 2021 r. - 102 zł. Podatniczka zwróciła się do księgowej wspólnoty mieszkaniowej o pisemne potwierdzenie, że pracuje społecznie, aby móc skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po uzyskaniu odmowy zrezygnowała z pracy w zarządzie wspólnoty. Od stycznia 2023 r. nie pełni już funkcji członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi spawalnicze na budowach mogą być opodatkowane ryczałtem 5,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi spawalnicze wykonywane na budowach i halach przemysłowych sklasyfikowane jako roboty budowlane mogą być opodatkowane ryczałtem 5,5%.

Czy zwrot środków z funduszu remontowego podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że dokonany przez spółdzielnię mieszkaniową zwrot środków z funduszu remontowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zwrot tych środków nie stanowi przychodu i nie musi być uwzględniany w rozliczeniu rocznym PIT-37.

Czy wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych jest zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych organizowanych przez klub sportowy może być zwolnione z VAT. Klub, działający niekomercyjnie i reinwestujący swoje dochody w rozwój działalności, spełnia wszystkie warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, co umożliwia skorzystanie z tego zwolnienia.

Czy opłata za szkolenie oraz koszty dojazdu i zakwaterowania mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za szkolenie oraz koszty dojazdu i zakwaterowania mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile bezpośrednio wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy sprzedaż roślin z domowej uprawy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że przychody ze sprzedaży roślin pozyskanych z własnych nadwyżek (domowej uprawy) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to roślin, które zostały pozyskane w sposób naturalny i nieprzetworzony, a ich okres wzrostu wynosi powyżej miesiąca.

Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

REKLAMA

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA