Czy żołnierzom należy się zwolnienie podatkowe za dodatkowe wynagrodzenie za pobyt na granicy?
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca, będący dowódcą jednostki wojskowej, przesłał do organu finansowego wyciąg z rozkazu dziennego, który stanowi podstawę do wypłaty należności żołnierzowi zawodowemu za pobyt na granicy Polsko-Białoruskiej. Zgodnie z rozporządzeniem MON z 6 lipca 2022 r., żołnierzowi zawodowemu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie stanowiące równowartość 150% stawki diety za każdą pełną dobę wykonywania zadań, tj. 57 zł. Wnioskodawca zapytał, czy przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy powinien zastosować zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do wypłaconych żołnierzowi zawodowemu należności.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że do wypłaconych żołnierzowi należności ma zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak zwolnienie to nie ma zastosowania do całości diety. Płatnik jest zobowiązany do obliczenia i odprowadzenia zaliczki na podatek od nadwyżki (50%) diety.
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko Wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, diety przysługujące za czas krajowej podróży służbowej odbywanej w związku z czasową zmianą miejsca postoju jednostki wojskowej mogą być wolne od podatku dochodowego, ale wyłącznie do wysokości określonej w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy. Nadwyżka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, wnioskodawca jako płatnik przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy może zastosować zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - do wysokości określonej w przepisach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.