Czy zwrot kosztów podróży służbowej dla pracownika zdalnego podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie zwrotu kosztów podróży służbowej pracownika zdalnego
Główną formą świadczenia pracy pracowników spółki z branży IT, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej była praca zdalna, z ich miejsc zamieszkania. W wyjątkowych przypadkach pracownicy byli wzywani do biura spółki.
REKLAMA
W związku z tym wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy zwrot kosztów związanych z podróżą służbową pracowników zdalnych, którzy incydentalnie wykonują pracę w biurze, stanowi ich przychód i podlega opodatkowaniu. W ocenie spółki taki zwrot kosztów powinien być traktowany jako zwrot wydatków związanych z podróżą służbową i nie powinien stanowić przychodu pracownika, a tym samym nie powinien być opodatkowany.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem spółki. Zgodnie z interpretacją KIS, zwrot kosztów podróży służbowej nie stanowi przychodu pracownika, jeśli podróż ta jest związana z wykonywaniem polecenia pracodawcy poza stałym miejscem pracy.
KIS wyjaśniła, że przepisy prawa podatkowego, w tym art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazują na to, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty oraz świadczenia pieniężne. Jednakże, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 tej ustawy, diety i inne należności z tytułu podróży służbowej są zwolnione z podatku do wysokości określonej w przepisach. Organ podkreślił, że zwolnienie z podatku dotyczy kwot określonych w przepisach, a ewentualna nadwyżka ponad określony limit podlega opodatkowaniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.