REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy produkcja suplementów diety na bazie alkoholu etylowego podlega opodatkowaniu akcyzą?

akcyza
akcyza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że produkcja suplementów diety na bazie alkoholu etylowego, od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, nie wymaga prowadzenia działalności w składzie podatkowym ani opłacania dodatkowej akcyzy.

Akcyza od alkoholu używanego w produkcji suplementów

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą produktów przez sklep internetowy, planuje rozszerzenie oferty o ekstrakty ziołowe i grzybowe na bazie alkoholu etylowego i wody. Produkty takie jak piołun, rumianek czy soplówka jeżowata mają być oferowane w dawkach kilku kropel dziennie, z zawartością alkoholu nieprzekraczającą 30% i sprzedawane w butelkach do 100 ml. Alkohol używany w produkcji został nabyty z już opłaconą akcyzą.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy w świetle obowiązujących przepisów jego działalność wymaga utworzenia składu podatkowego, czy też musi ponownie opłacać akcyzę od alkoholu używanego w produkcji suplementów.

Stanowisko wnioskodawcy opierało się na przekonaniu, że ponieważ używany alkohol etylowy został już opodatkowany, a proces produkcji nie zwiększa jego ilości ani mocy alkoholowej, nie powinien być on zobowiązany do dodatkowego opłacania akcyzy, rejestracji jako podatnik akcyzy, ani oznaczania produktów znakami akcyzy.

Suplementy diety zawierające alkohol etylowy, od którego zapłacono akcyzę, nie wymagają dodatkowego opodatkowania

REKLAMA

Organ podatkowy, odnosząc się do pytania wnioskodawcy, podkreślił, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą podlegają wyroby akcyzowe, w tym alkohol etylowy. Jednakże, w przypadku gdy alkohol jest wykorzystywany do produkcji suplementów diety, które nie są klasyfikowane jako wyroby akcyzowe, i akcyza od alkoholu została już zapłacona, nie ma potrzeby ponownego opodatkowania, rejestracji, ani oznaczania produktów znakami akcyzy.

Organ podatkowy uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest zgodne z prawem. Suplementy diety zawierające alkohol etylowy, od którego zapłacono akcyzę, nie wymagają dodatkowego opodatkowania, co więcej, nie podlegają wymogom związanym z prowadzeniem składu podatkowego czy oznaczaniem znakami akcyzy.

REKLAMA

"Oceniając zatem całościowo Pana stanowisko, w zakresie braku opodatkowania produkcji suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierającego alkohol etylowy i braku obowiązków akcyzowych z tym związanych, należy uznać za prawidłowe.

Końcowo wskazać należy, że Organ wydając niniejszą interpretację oparł się na Pana jednoznacznym wskazaniu, że produkowane przez Pana suplementy diety nie są wyrobami akcyzowymi oraz na kodzie Nomenklatury Scalonej przedstawionej przez Pana w złożonym wniosku. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie jest bowiem uprawniony do określenia statusu akcyzowego danego wyrobu oraz dokonywania klasyfikacji towaru do odpowiedniego kodu CN. Tym samym, uznanie czy produkowane przez Pana suplementy diety są wyrobami akcyzowymi oraz dokonanie prawidłowej klasyfikacji wyrobów opisanych we wniosku do kodu CN wskazanego przez Pana (CN 2106) - nie jest objęte zakresem niniejszej interpretacji." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Ocena stanowiska organu podatkowego potwierdza, że interpretacja przepisów została przeprowadzona w sposób rzetelny i zgodny z literą prawa. Wnioskodawca, stosując się do tej interpretacji, może rozwijać swoją działalność bez obawy o nieprzewidziane obciążenia podatkowe związane z akcyzą.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA