REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy produkcja suplementów diety na bazie alkoholu etylowego podlega opodatkowaniu akcyzą?

akcyza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że produkcja suplementów diety na bazie alkoholu etylowego, od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, nie wymaga prowadzenia działalności w składzie podatkowym ani opłacania dodatkowej akcyzy.

Akcyza od alkoholu używanego w produkcji suplementów

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą produktów przez sklep internetowy, planuje rozszerzenie oferty o ekstrakty ziołowe i grzybowe na bazie alkoholu etylowego i wody. Produkty takie jak piołun, rumianek czy soplówka jeżowata mają być oferowane w dawkach kilku kropel dziennie, z zawartością alkoholu nieprzekraczającą 30% i sprzedawane w butelkach do 100 ml. Alkohol używany w produkcji został nabyty z już opłaconą akcyzą.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy w świetle obowiązujących przepisów jego działalność wymaga utworzenia składu podatkowego, czy też musi ponownie opłacać akcyzę od alkoholu używanego w produkcji suplementów.

Stanowisko wnioskodawcy opierało się na przekonaniu, że ponieważ używany alkohol etylowy został już opodatkowany, a proces produkcji nie zwiększa jego ilości ani mocy alkoholowej, nie powinien być on zobowiązany do dodatkowego opłacania akcyzy, rejestracji jako podatnik akcyzy, ani oznaczania produktów znakami akcyzy.

Suplementy diety zawierające alkohol etylowy, od którego zapłacono akcyzę, nie wymagają dodatkowego opodatkowania

REKLAMA

Organ podatkowy, odnosząc się do pytania wnioskodawcy, podkreślił, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą podlegają wyroby akcyzowe, w tym alkohol etylowy. Jednakże, w przypadku gdy alkohol jest wykorzystywany do produkcji suplementów diety, które nie są klasyfikowane jako wyroby akcyzowe, i akcyza od alkoholu została już zapłacona, nie ma potrzeby ponownego opodatkowania, rejestracji, ani oznaczania produktów znakami akcyzy.

Organ podatkowy uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest zgodne z prawem. Suplementy diety zawierające alkohol etylowy, od którego zapłacono akcyzę, nie wymagają dodatkowego opodatkowania, co więcej, nie podlegają wymogom związanym z prowadzeniem składu podatkowego czy oznaczaniem znakami akcyzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Oceniając zatem całościowo Pana stanowisko, w zakresie braku opodatkowania produkcji suplementu diety klasyfikowanego do pozycji CN 2106 zawierającego alkohol etylowy i braku obowiązków akcyzowych z tym związanych, należy uznać za prawidłowe.

Końcowo wskazać należy, że Organ wydając niniejszą interpretację oparł się na Pana jednoznacznym wskazaniu, że produkowane przez Pana suplementy diety nie są wyrobami akcyzowymi oraz na kodzie Nomenklatury Scalonej przedstawionej przez Pana w złożonym wniosku. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie jest bowiem uprawniony do określenia statusu akcyzowego danego wyrobu oraz dokonywania klasyfikacji towaru do odpowiedniego kodu CN. Tym samym, uznanie czy produkowane przez Pana suplementy diety są wyrobami akcyzowymi oraz dokonanie prawidłowej klasyfikacji wyrobów opisanych we wniosku do kodu CN wskazanego przez Pana (CN 2106) - nie jest objęte zakresem niniejszej interpretacji." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Ocena stanowiska organu podatkowego potwierdza, że interpretacja przepisów została przeprowadzona w sposób rzetelny i zgodny z literą prawa. Wnioskodawca, stosując się do tej interpretacji, może rozwijać swoją działalność bez obawy o nieprzewidziane obciążenia podatkowe związane z akcyzą.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA