Czy właściciel firmy transportowej może zaliczać diety podróżne do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
- Pozarolnicza działalność gospodarcza w zakresie transportu drogowego towarów
- Wartość diet z tytułu podróży służbowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej
- Podsumowanie
Pozarolnicza działalność gospodarcza w zakresie transportu drogowego towarów
W lutym 2022 r. wnioskodawca rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego towarów. Posiada licencję na wykonywanie takiej działalności oraz ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Usługi transportowe wykonuje osobiście, bez zatrudniania pracowników, samochodem ciężarowym o DMC powyżej 3,5 t. Zalicza do kosztów uzyskania przychodu wartość diet z tytułu osobiście wykonywanych podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r.
REKLAMA
Zainteresowany chciał dowiedzieć się, czy jako właściciel firmy, świadczący osobiście usługi transportowe w charakterze kierowcy w transporcie międzynarodowym na rzecz innego podmiotu ma Pan prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom.
Wartość diet z tytułu podróży służbowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej
REKLAMA
Według art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52, wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących nie jest uważana za koszty uzyskania przychodów, w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach.
REKLAMA
W związku z tym, wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom.
"Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa podatkowego stwierdzam, że jeżeli wydatki z tytułu diet za czas przebywania Pana w podróży służbowej zarówno w Polsce, jak i za granicą będą spełniać przesłanki zawarte w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z tej działalności, to ma Pan prawo zaliczyć poniesione z tego tytułu wydatki do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, jednak wyłącznie w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, tj. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej." - wskazał organ.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją KIS, podatnik jako właściciel firmy, świadczący osobiście usługi transportowe w charakterze kierowcy w transporcie międzynarodowym na rzecz innego podmiotu, ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.