Czy wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne jest opodatkowane?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny:
Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzącej działalność jako firma centralna. Wspólnicy planują zmienić treść umowy spółki, zobowiązując obu do świadczenia na rzecz spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych, które nie wynikają z pełnienia funkcji członka zarządu spółki. Wnioskodawca będzie zobowiązany do realizacji różnych świadczeń, takich jak analizy kosztów, konsultacje techniczne, szkolenia dla pracowników i inne. Za te świadczenia wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie od spółki.
REKLAMA
Stanowisko i pytanie wnioskodawcy:
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych stanowi przychód z "innych źródeł". Argumentuje, że takie świadczenia stanowią szczególny rodzaj umowy wzajemnej i nie są wykonywane na podstawie umowy zlecenia. Wnioskodawca powołuje się na wcześniejsze interpretacje KIS, które potwierdzają jego stanowisko.
W związku z przytoczonym stanowiskiem, wnioskodawca zdecydował się zadać pytanie czy wynagrodzenie, które będzie mu wypłacane z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych, stanowi przychód z "innych źródeł", o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko KIS:
W odpowiedzi na zapytanie Wnioskodawcy, KIS stwierdziło, że wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych stanowi przychód z "innych źródeł". Organ podatkowy podkreślił, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.