Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie na rzecz wspólnika z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych?
REKLAMA
REKLAMA
- Wynagrodzenie wspólnika z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych
- Możliwość zaliczenia wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów
Wynagrodzenie wspólnika z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług na rzecz podmiotów gospodarczych posiada trzech wspólników, którzy są osobami fizycznymi zamieszkałymi w Polsce. Jeden ze wspólników, niebędący członkiem zarządu spółki, ma zostać zobowiązany do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na podstawie art. 176 k.s.h. W związku z powyższym w najbliższej przyszłości ma dojść do wprowadzenia do umowy spółki na podstawie art. 176 § 1 k.s.h., postanowień zobowiązujących wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Obejmujące świadczenia nie będą wykonywane przez wspólnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki ponoszone na wynagrodzenie dla wspólnika, za powtarzające się świadczenia niepieniężne, będą ponoszone w celu osiągnięcia przez spółkę przychodów. Wysokość wynagrodzenia wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki nie będzie przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.
REKLAMA
Wątpliwości spółki dotyczą ustalenia, czy będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia na rzecz wspólnika z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych zgodnie z art. 176 k.s.h.
Możliwość zaliczenia wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów
KIS potwierdziła, że w opisanym zdarzeniu przyszłym wydatki spółki na wynagrodzenie z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych realizowanych przez wspólnika, o których mowa w art. 176 k.s.h. mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Dyrektor KIS wskazał w szczególności:
REKLAMA
"Rozważając kwestię podatkowej kwalifikacji wskazanych we wniosku wydatków, należy zauważyć, że wydatki te należy zakwalifikować do kosztów podatkowych, przy spełnieniu wszystkich wyżej wymienionych warunków ustawowych, jako wypełniających dyspozycję art. 15 ust. 1 updop. Mając natomiast na uwadze wyłączenia wynikające z art. 16 updop oraz fakt, że przedmiotowe wydatki są ponoszone przez Spółkę, jako zapłata za wykonywanie świadczeń niepieniężnych przez wspólnika Spółki, ocena prawna tych wydatków wymaga, poza sprawdzeniem przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 updop odniesienia się do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 38 tej ustawy".
W ocenie organu podatkowego wskazane świadczenia nie mają charakteru jednostronnego i są świadczeniami wzajemnymi, gdzie wspólnik realizuje dla spółki określone usługi, a spółka w zamian wypłaca mu wynagrodzenie. Wykluczenia z kosztów uzyskania przychodów, przewidziane w art. 16 ust. 1 pkt 38 oraz pkt 38a updop, nie znajdują zastosowania w omawianej sprawie. Wspólnik, realizujący dla spółki świadczenia niepieniężne, nie jest członkiem zarządu spółki, a wynagrodzenie wypłacane na jego rzecz nie przekracza stawek przyjętych w obrocie.
"Reasumując, w opisanym zdarzeniu przyszłym, Spółka będzie mogła zaliczyć wynagrodzenie wypłacane na rzecz Wspólnika z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 ustawy Kodeks spółek handlowych, do kosztów uzyskania przychodów" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.