REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie inkasenta za pobór opłaty targowej jest opodatkowane podatkiem VAT?

opłata targowa
opłata targowa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację podatkową, w której potwierdził, że wynagrodzenie ustanowione uchwałą rady miejskiej, które spółka otrzymuje za wypełnianie zadań inkasenta za pobór opłaty targowej na targowisku, którego jest właścicielem, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wynagrodzenie inkasenta za pobór opłaty targowej a VAT

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT, w ramach prowadzonej działalności wynajmuje miejsca targowe na targowisku, którego jest właścicielem. Na mocy porozumienia w sprawie zasad wykonywania czynności inkasenta zawartego z gminą, spółka dokonuje poboru opłaty targowej w formie inkasa. Wpływy z pobranej opłaty targowej firma wpłaca do 5 dnia każdego miesiąca do kasy urzędu miejskiego za miesiąc poprzedni. Za pobór opłaty targowej w formie inkasa, zgodnie z uchwałą rady miejskiej spółce przysługuje wynagrodzenie prowizyjne od pobranych kwot. Wynagrodzenie prowizyjne firma otrzymuje co miesiąc w formie przelewu na rachunek bankowy.

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wynagrodzenie za wypełnianie zadań inkasenta za pobór opłaty targowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Spółka była zdania, że charakter wykonywanych czynności polegający na poborze opłaty targowej stanowi odpłatne świadczenie usług. Otrzymywane z urzędu miasta honorarium za pobór opłaty targowej stanowi wynagrodzenie za świadczoną usługę na rzecz gminy, z uwagi na to czynność poboru opłaty targowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Argumentowała, że kwota otrzymanego wynagrodzenia jest kwotą brutto, a podstawą opodatkowania jest kwota otrzymanej prowizji pomniejszona o podatek VAT.

Wynagrodzenie podlega opodatkowaniu VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wynagrodzenie otrzymywane przez spółkę za wypełnianie zadań inkasenta za pobór opłaty targowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

REKLAMA

Organ podatkowy po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy i przepisów podatkowych stwierdził, że czynności wykonywane przez spółkę jako inkasenta spełniają definicję świadczenia usług, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Ponadto, zauważył, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy wykonywaną czynnością w zakresie inkasa opłaty targowej a otrzymywanym przez firmę wynagrodzeniem. W konsekwencji powyższego organ stwierdził, że na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, wykonywane przez spółkę czynności poboru opłaty targowej podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podsumowując, świadczone przez Państwa czynności pobierania opłaty targowej na rzecz Miasta, stanowią usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Tym samym wynagrodzenie ustanowione Uchwałą Rady Miejskiej, które otrzymują Państwo za wypełnianie zadań inkasenta za pobór opłaty targowej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - zakończył organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.598.2023.1.KK

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA