Czy Sąd jest zobowiązany do potrącania zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia dla radcy prawnego?
REKLAMA
REKLAMA
- Wynagrodzenie dla radcy prawnego - kuratora, a PIT
- Na Sądzie jako płatniku nie ciąży obowiązek obliczenia zaliczki od dochodu
- Podsumowanie
Wynagrodzenie dla radcy prawnego - kuratora, a PIT
Sąd przyznał w wyroku z dnia 28 kwietnia 2021 r. od Skarbu Państwa dla radcy prawnego prowadzącego działalność gospodarczą i posiadającego status czynnego podatnika podatku od towarów i usług, wynagrodzenie dla kuratora, którym był zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 2018 r. W związku z tym Oddział Finansowy Sądu poprosił radcę prawnego o wystawienie faktury. Jednak radca prawny odmówił wystawienia faktury i skierował do Sądu wezwanie do zapłaty, argumentując brak podstaw do wystawienia faktury. Sąd nie wypłacił wynagrodzenia z potrąceniem zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ faktura nie została wystawiona.
REKLAMA
W związku z tym, Sąd zadał pytanie: Czy w związku z faktem, że radca prawny prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT, Sąd jako organ wypłacający wynagrodzenie powinien obliczać i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy po potrąceniu od kwoty brutto pomniejszonej o kwotę VATu – zgodnie z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z wył. art. 41 ust. 1.c (Dz.U.2021.1128)?
Na Sądzie jako płatniku nie ciąży obowiązek obliczenia zaliczki od dochodu
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie dotyczące obliczania i potrącania zaliczki na podatek dochodowy, Dyrektor KIS stwierdził, że na Sądzie jako płatniku nie ciążą obowiązki wynikające z treści art. 41 ust. 1 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z faktu, że radca prawny prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do samodzielnego obliczania zaliczek od dochodu, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
"Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy wskazać, że w związku z wypłatą wynagrodzenia dla kuratora – radcy prawnego, prowadzącego działalność gospodarczą, na Państwu jako płatniku nie ciążą obowiązki wynikające z treści art. 41 ust. 1 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą są zobowiązani do samodzielnego obliczania oraz uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od dochodów osiągniętych z tej działalności na zasadach określonych w art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wniosek dla Sądu jest taki, że nie jest obowiązany do obliczania i potrącania zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia dla radcy prawnego. Natomiast dla radcy prawnego wynika, że powinien samodzielnie dokonać obliczeń i potrącić zaliczkę na podatek dochodowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.