REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy za usługę zagranicznego dostawcy bank musi płacić podatek u źródła?

getin noble bank upadłość upadłości frankowicze kredyty kredyt franki banksterzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wypłata wynagrodzenia za świadczenie usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła zgodnie z przepisami ustawy o CIT, ponieważ usługa nie mieści się w kategoriach przychodów, które są wyraźnie objęte podatkiem, ani nie spełnia kryteriów innych usług podlegających opodatkowaniu.

Usługa zagranicznego dostawcy a podatek u źródła 

Wnioskodawcą jest bank, który nabył od zagranicznego dostawcy usługę dostępu do danych dotyczących instrumentów finansowych. Dane są wykorzystywane przez bank do oceny ryzyka finansowego w zarządzaniu rezerwami dewizowymi. Usługa jest świadczona na podstawie umowy zawartej między bankiem, a dostawcą i obejmuje dostęp do danych poprzez platformę internetową. Bank otrzymuje dane w postaci gotowego zestawu informacji elektronicznych, które są używane w jego systemie do oceny ryzyka. Umowa jest zawarta na okres jednego roku i automatycznie przedłuża się na kolejny rok, chyba że któraś ze stron zdecyduje o jej zakończeniu. 

REKLAMA

Bank ma niewyłączne i nieprzenoszalne prawo do wykorzystywania tych danych wewnętrznie, ale dostęp do tych danych mogą mieć także inni podmioty za pośrednictwem dostawcy. Dostawca nie ma na terytorium Polski zagranicznego zakładu w rozumieniu ustawy o CIT. Bank zadał pytanie KIS czy wypłata na rzecz dostawcy za usługi podlega podatkowi u źródła CIT. Wnioskodawca jest zdania, że wypłata wynagrodzenia nie stanowi podatku u źródła. 

KIS: wynagrodzenie za świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu u źródła

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez bank było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że wypłata wynagrodzenia za świadczenie usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła na mocy przepisów ustawy o CIT. KIS podkreśliła, że podatek u źródła jest stosowany do określonych rodzajów przychodów, takich jak odsetki, prawa autorskie, prawa do projektów wynalazczych czy znaków towarowych. KIS uznała, że usługa świadczona przez usługodawcę nie wpisuje się w żadną z kategorii wymienionych w przepisach jako źródło opodatkowania podatkiem u źródła. 

Usługa ta nie jest ani informacją poufną typu know-how, ani nie pasuje do innych usług wymienionych w przepisach. Organ podatkowy zaznaczył, że świadczona usługa nie przetwarza danych ani nie jest usługą typową dla kategorii świadczeń wymienionych w ustawie o CIT. KIS stwierdziła, że usługa nie polega na przekazywaniu poufnych informacji ani na przetwarzaniu danych, co jest charakterystyczne dla niektórych innych usług podlegających opodatkowaniu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.163.2022.1.AW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA