Czy za usługę zagranicznego dostawcy bank musi płacić podatek u źródła?
REKLAMA
REKLAMA
- Usługa zagranicznego dostawcy a podatek u źródła
- KIS: wynagrodzenie za świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu u źródła
Usługa zagranicznego dostawcy a podatek u źródła
Wnioskodawcą jest bank, który nabył od zagranicznego dostawcy usługę dostępu do danych dotyczących instrumentów finansowych. Dane są wykorzystywane przez bank do oceny ryzyka finansowego w zarządzaniu rezerwami dewizowymi. Usługa jest świadczona na podstawie umowy zawartej między bankiem, a dostawcą i obejmuje dostęp do danych poprzez platformę internetową. Bank otrzymuje dane w postaci gotowego zestawu informacji elektronicznych, które są używane w jego systemie do oceny ryzyka. Umowa jest zawarta na okres jednego roku i automatycznie przedłuża się na kolejny rok, chyba że któraś ze stron zdecyduje o jej zakończeniu.
REKLAMA
Bank ma niewyłączne i nieprzenoszalne prawo do wykorzystywania tych danych wewnętrznie, ale dostęp do tych danych mogą mieć także inni podmioty za pośrednictwem dostawcy. Dostawca nie ma na terytorium Polski zagranicznego zakładu w rozumieniu ustawy o CIT. Bank zadał pytanie KIS czy wypłata na rzecz dostawcy za usługi podlega podatkowi u źródła CIT. Wnioskodawca jest zdania, że wypłata wynagrodzenia nie stanowi podatku u źródła.
KIS: wynagrodzenie za świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu u źródła
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez bank było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że wypłata wynagrodzenia za świadczenie usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła na mocy przepisów ustawy o CIT. KIS podkreśliła, że podatek u źródła jest stosowany do określonych rodzajów przychodów, takich jak odsetki, prawa autorskie, prawa do projektów wynalazczych czy znaków towarowych. KIS uznała, że usługa świadczona przez usługodawcę nie wpisuje się w żadną z kategorii wymienionych w przepisach jako źródło opodatkowania podatkiem u źródła.
Usługa ta nie jest ani informacją poufną typu know-how, ani nie pasuje do innych usług wymienionych w przepisach. Organ podatkowy zaznaczył, że świadczona usługa nie przetwarza danych ani nie jest usługą typową dla kategorii świadczeń wymienionych w ustawie o CIT. KIS stwierdziła, że usługa nie polega na przekazywaniu poufnych informacji ani na przetwarzaniu danych, co jest charakterystyczne dla niektórych innych usług podlegających opodatkowaniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.