Czy wypłacone dodatkowe wynagrodzenie pracownikowi może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Podmiot prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie Spółki Jawnej. Zawarł z pracownikiem aneks do umowy o pracę, w którym przyznano mu oprócz wynagrodzenia zasadniczego, zmienne wynagrodzenie dodatkowe - udział w rocznym zysku bilansowym brutto w wysokości X% tego zysku. Podmiot zapytał, czy wypłacone w terminie dodatkowe wynagrodzenie pracownikowi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem podatnika, wynagrodzenie to zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, a dla podatnika koszt uzyskania przychodu, gdyż nie zawiera się w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Stanowisko KIS
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko podatnika, uznając, że wydatki w postaci dodatkowego wynagrodzenia ponoszone na rzecz pracownika spełniają przesłankę "celowości" wynikającą z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 tej ustawy, to wydatki te stanowić będą dla podatnika koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem stosownego ich udokumentowania.
Podsumowanie
Z interpretacji wynika, że wypłacone dodatkowe wynagrodzenie pracownikowi może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to, że podatnik może odliczyć to wynagrodzenie od osiągniętych przychodów podatkowych. Dla pytającego oznacza to zmniejszenie podatku do zapłacenia. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że taki sposób rozliczenia dodatkowego wynagrodzenia jest zgodny z przepisami podatkowymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.