REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wypłata rekompensaty za mienie pozostawione na kresach podlega opodatkowaniu?

Rekompensata za mienie pozostawione na kresach. Co z podatkiem?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię rekompensaty za mienie pozostawione na kresach. Decyzją wojewody potwierdzono uprawnienie do rekompensaty oraz wskazano wysokość świadczenia pieniężnego. Istotną informacją jest interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), która wyjaśnia, że wypłata rekompensaty nie podlega opodatkowaniu ani obowiązkowi złożenia zeznania. Zapraszamy do zapoznania się z dalszymi szczegółami w artykule.

Rekompensata za mienie pozostawione na kresach. Co z podatkiem?

Pani poprzednik prawny, Pani J. M. złożyła wniosek o rekompensatę za mienie pozostawione na kresach, tj. w L., obecnie Ukraina, w latach 90-tych ubiegłego wieku. Na podstawie sądowego postanowienia spadkowego, spadek po J. M. nabyła Pani. Decyzją Wojewody z (...) września 2022 r. potwierdzono Pani uprawnienie do rekompensaty w wysokości udziału w spadku po J. M. oraz wskazano wysokość świadczenia pieniężnego, które ma zostać Pani wypłacone tytułem rekompensaty za mienie zabużańskie.

REKLAMA

Stanowisko KIS w zakresie opodatkowania rekompensaty za mienie pozostawione za granicą

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w związku z nabyciem prawa do rekompensaty za mienie pozostawione na kresach, nie obciąża Pani obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. Art. 4 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje bezwarunkowe zwolnienie podatku w takim przypadku. Ponadto, wypłata świadczenia pieniężnego tytułem rekompensaty nie stanowi zdarzenia podlegającego przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, więc nie ma obowiązku złożenia zeznania ani dopełnienia innych formalności wobec organów skarbowych.

Podsumowanie

Z interpretacji KIS wynika, że na podstawie decyzji Wojewody o potwierdzeniu Pani uprawnienia do rekompensaty za mienie pozostawione na kresach, nie ma obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Świadczenie pieniężne, które zostanie wypłacone tytułem rekompensaty, nie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, więc nie ma obowiązku złożenia zeznania ani dopełnienia innych formalności wobec służb skarbowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.17.2023.2.PB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA