Przekazanie udziału w mieszkaniu spadkowym. Co z podatkiem od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
- Przekazaniu udziału w spadku a podatek
- Skutki podatkowe darowizny udziału w lokalu mieszkalnym od matki
- Podsumowanie
Przekazaniu udziału w spadku a podatek
W grudniu 2020 r. pan dziadkowie wykupili od gminy swoje komunalne mieszkanie, w którym mieszkali od ponad 20 lat. Następnie, dziadek zmarł w sierpniu 2021 r., a babcia w lutym 2023 r. Spadkobiercami mieszkania są matka pana oraz dwójka jej rodzeństwa. Pan matka planuje przekazać notarialnie swoje prawa do części spadkowego mieszkania panu, swojemu jedynemu synowi. Pan zamierza wspólnie z rodzeństwem matki sprzedać mieszkanie spadkowe w 2023 r. i użyć otrzymanych środków na nadpłatę swojego kredytu hipotecznego zaciągniętego na własne mieszkanie. Pan nie będzie obciążony podatkiem od spadków i darowizn ze względu na fakt, że jest w "zerowej" grupie podatkowej dla spadków i darowizn w stosunku do swojej matki.
REKLAMA
Skutki podatkowe darowizny udziału w lokalu mieszkalnym od matki
Według odpowiedzi udzielonej przez organy administracji skarbowej, pan nie będzie obciążony podatkiem od spadków i darowizn po przekazaniu udziału w mieszkanie spadkowym po dziadkach od swojej matki. Wynika to z faktu, że pan jest w "zerowej" grupie podatkowej dla spadków i darowizn w stosunku do matki.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją organów administracji skarbowej, pan nie będzie obciążony podatkiem od spadków i darowizn po przekazaniu udziału w mieszkanie spadkowym po dziadkach od swojej matki. Jest to korzystne dla pytającego, ponieważ pozwala mu uniknąć dodatkowych kosztów finansowych. Natomiast organy administracji skarbowej potwierdzają, że pan spełnia warunki "zerowej" grupy podatkowej dla spadków i darowizn w stosunku do matki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.