REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić rezydencję podatkową i opodatkować dochody uzyskane z pracy wykonywanej na terytorium Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskane przez obywatela Ukrainy z pracy wykonywanej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z uwzględnieniem Konwencji między Polską a Ukrainą o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wynagrodzenie od ukraińskiego pracodawcy

Wnioskodawca - obywatel Ukrainy, uciekając przed konfliktem zbrojnym, przyjechał do Polski 1 kwietnia 2023 r. Pracuje zdalnie dla ukraińskiej firmy i otrzymuje wynagrodzenie od ukraińskiego pracodawcy, który nie ma placówki w Polsce. Jego rodzina oraz majątek, w tym działka, znajdują się w Ukrainie. Podatnik planuje powrót do swojego kraju po zakończeniu konfliktu. W Polsce mieszka w wynajętym mieszkaniu, nie posiadając innych powiązań gospodarczych. 

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy po przekroczeniu 183 dni pobytu w Polsce zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego oraz czy jego dochody z pracy zdalnej dla ukraińskiego pracodawcy podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Wnioskodawca uważał, że nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce i że jego dochody z pracy zdalnej nie powinny być opodatkowane w Polsce. Twierdzi, że jego centrum interesów życiowych pozostaje na Ukrainie.

Ograniczony obowiązek podatkowy od dochodów osiąganych na terytorium Polski

Organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawca, przebywając w Polsce dłużej niż 183 dni, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od dochodów osiąganych na terytorium Polski. Wyjaśniono, że na podstawie art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 Konwencji polsko-ukraińskiej, dochody z pracy wykonywanej w Polsce są opodatkowane w Polsce.

  1. Definicja Miejsca Zamieszkania: Zgodnie z ustawą, osoba fizyczna uznawana jest za mającą miejsce zamieszkania w Polsce, jeśli spełnia warunki dotyczące centrum interesów osobistych lub gospodarczych w Polsce, lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

  2. Reguły Kolizyjne Konwencji Polsko-Ukraińskiej: Jeśli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu krajach, pierwszeństwo ma państwo, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych).

  3. Analiza Sytuacji Wnioskodawcy: Z uwagi na dłuższy pobyt w Polsce oraz brak innych powiązań gospodarczych z Polską poza wynajmowanym mieszkaniem, wnioskodawca spełnia warunki do uznania za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce dla celów podatkowych.

  4. Opodatkowanie Dochodów z Pracy Zdalnej: Dochody uzyskane z pracy wykonywanej w Polsce dla ukraińskiego pracodawcy podlegają opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z art. 15 Konwencji polsko-ukraińskiej.

"Reasumując, dochody uzyskane przez Pana w 2023 r. z pracy wykonywanej w Polsce na rzecz ukraińskiego pracodawcy podlegają opodatkowaniu w Polsce stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Jednocześnie, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, w Ukrainie będzie mógł Pan zastosować metodę wynikającą z ww. Konwencji polsko-ukraińskiej." - wskazał Dyrektor KIS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

REKLAMA

Organ podatkowy dokładnie przeanalizował sytuację wnioskodawcy, uwzględniając polskie prawo podatkowe i międzynarodowe umowy podatkowe. Interpretacja ta podkreśla, że mimo silnych powiązań z Ukrainą, dłuższy pobyt w Polsce i praca na rzecz ukraińskiego pracodawcy z terytorium Polski obliguje do opodatkowania w Polsce. Wskazano również na możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania zgodnie z Konwencją polsko-ukraińską.

Źródło: Ustalenie rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów uzyskanych z pracy wykonywanej na terytorium Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-2.4011.585.2023.3.AKU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA