REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić rezydencję podatkową i opodatkować dochody uzyskane z pracy wykonywanej na terytorium Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy?

PIT
PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskane przez obywatela Ukrainy z pracy wykonywanej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z uwzględnieniem Konwencji między Polską a Ukrainą o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wynagrodzenie od ukraińskiego pracodawcy

Wnioskodawca - obywatel Ukrainy, uciekając przed konfliktem zbrojnym, przyjechał do Polski 1 kwietnia 2023 r. Pracuje zdalnie dla ukraińskiej firmy i otrzymuje wynagrodzenie od ukraińskiego pracodawcy, który nie ma placówki w Polsce. Jego rodzina oraz majątek, w tym działka, znajdują się w Ukrainie. Podatnik planuje powrót do swojego kraju po zakończeniu konfliktu. W Polsce mieszka w wynajętym mieszkaniu, nie posiadając innych powiązań gospodarczych. 

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy po przekroczeniu 183 dni pobytu w Polsce zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego oraz czy jego dochody z pracy zdalnej dla ukraińskiego pracodawcy podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Wnioskodawca uważał, że nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce i że jego dochody z pracy zdalnej nie powinny być opodatkowane w Polsce. Twierdzi, że jego centrum interesów życiowych pozostaje na Ukrainie.

Ograniczony obowiązek podatkowy od dochodów osiąganych na terytorium Polski

Organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawca, przebywając w Polsce dłużej niż 183 dni, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od dochodów osiąganych na terytorium Polski. Wyjaśniono, że na podstawie art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 Konwencji polsko-ukraińskiej, dochody z pracy wykonywanej w Polsce są opodatkowane w Polsce.

 1. Definicja Miejsca Zamieszkania: Zgodnie z ustawą, osoba fizyczna uznawana jest za mającą miejsce zamieszkania w Polsce, jeśli spełnia warunki dotyczące centrum interesów osobistych lub gospodarczych w Polsce, lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 2. Reguły Kolizyjne Konwencji Polsko-Ukraińskiej: Jeśli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu krajach, pierwszeństwo ma państwo, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych).

 3. Analiza Sytuacji Wnioskodawcy: Z uwagi na dłuższy pobyt w Polsce oraz brak innych powiązań gospodarczych z Polską poza wynajmowanym mieszkaniem, wnioskodawca spełnia warunki do uznania za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce dla celów podatkowych.

 4. Opodatkowanie Dochodów z Pracy Zdalnej: Dochody uzyskane z pracy wykonywanej w Polsce dla ukraińskiego pracodawcy podlegają opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z art. 15 Konwencji polsko-ukraińskiej.

"Reasumując, dochody uzyskane przez Pana w 2023 r. z pracy wykonywanej w Polsce na rzecz ukraińskiego pracodawcy podlegają opodatkowaniu w Polsce stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Jednocześnie, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, w Ukrainie będzie mógł Pan zastosować metodę wynikającą z ww. Konwencji polsko-ukraińskiej." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

REKLAMA

Organ podatkowy dokładnie przeanalizował sytuację wnioskodawcy, uwzględniając polskie prawo podatkowe i międzynarodowe umowy podatkowe. Interpretacja ta podkreśla, że mimo silnych powiązań z Ukrainą, dłuższy pobyt w Polsce i praca na rzecz ukraińskiego pracodawcy z terytorium Polski obliguje do opodatkowania w Polsce. Wskazano również na możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania zgodnie z Konwencją polsko-ukraińską.

Źródło: Ustalenie rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów uzyskanych z pracy wykonywanej na terytorium Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-2.4011.585.2023.3.AKU

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA